CSM CSU Oradea, victorie spectaculoasă în fața celor de la Ironi Ness Ziona

Miercuri, 18 decembrie, Arena Antonio Alexe a găzduit o nouă partidă de un nivel foarte înalt, mai exact duelul dintre CSM CSU Oradea și Ironi Ness Ziona, duel ce reprezintă a doua partidă din faza secundă a FIBA Europe Cup pentru ambele formații.La finalul a 40 de minute spectaculoase, cu multe schimbări de lider, trupa condusă de Cristian Achim s-a impus cu scorul de 86-80.

Primii 5:

CSM CSU Oradea: Giordan Watson ll Kris Richard ll Arturas Valeika ll Dragan Zekovic ll Sean Barnette

Ironi Ness Ziona: Daequan Cook ll Tal Dunne ll Anthony Guy Fisher ll Golan Gutt ll Jeffree David Withey

Dragan Zekovic pune pe tabelă primele puncte ale partidei, urmat imediat de Giordan Watson.Tal Dunne înscrie și el primele puncte ale oaspeților, însă Kris Richard este decisiv din spatele semicercului și duce scorul la 12-2 după două triple.Imediat, Daequan Cook a reușit și el prima aruncare de la mare distanță și a dus echipa din Israel la doar 5 puncte în spate, scor 12-7.Trupa lui Cristian Achim a continuat să domine acest sfert inaugural, iar după 4 minute fără coș marcat pentru Ironi Ness Ziona, același Richard a dus avantajul gazdelor la 14 puncte, scor 21-7.La celălalt panou a venit răspunsul lui Galon Gutt, iar Raviv Pitshon a stabilit diferența la finalul primelor 10 minute după un lay-up, scor 23-12.

Aaron Broussard a spart gheața în sfertul secund cu o reușită din afara semicercului, în timp ce la celălalt panou Anthony Guy Fisher a reușit un floater spectaculos.Au urmat câteva momente de joc mai bune ale oaspeților, „ajutați” și de câteva greșeli ușoare ale lui Tudor Fometescu în defensivă, moment în care aceștia au reușit să se aproprie la doar 7 puncte în spatele gazdelor, iar Cristian Achim a considerat necesar un timp de odihnă.

Au urmat câteva momente tensionate în Arena Antonio Alexe, publicul fiind inflamat de câteva decizii ale arbitrilor, însă jocul a continuat într-o manieră echilibrată.Aaron Broussard a scuturat din nou plasa din afara semicercului, urmat imediat de a patra triplă a lui Kris Richard, dar și de reușita lui Nikola Markovic, cu o fentă spectaculoasă în fața bine-cunoscutului Cook, scor 43-29.De cealaltă parte, Withe și Cook au redus avantajul gazdelor la 11 puncte după două reușite consecutive, iar același Cook a obținut un fault inteligent în spatele liniei de 3 puncte de la Dragan Zekovic, marcând două din cele trei aruncări.

În ultimele secunde ale primei reprize, Kris Richard i-a executat din nou pe israelieni din 0 grade, ajungând la un număr de 5 triple și, de asemenea, la cea mai mare diferență pe tabelă a celor de la CSM CSU Oradea în acest meci, scor la pauză 49-35.

Bihorenii au continuat să domine partida și la revenirea de la vestiare, debutând în repriza secundă cu un run de 6 puncte, moment în care antrenorul oaspeților a solicitat un timp de odihnă, scor 55-35.Din acest moment, Ironi Ness Ziona a arătat o cu totul altă față comparativ cu prima repriză, iar după ce au adus deficitul la doar 12 puncte, Anthony Guy Fisher a înscris două aruncări consecutive de la mare distanță, urmat apoi de Golan Gutt, scor 57-52.

Partida a continuat într-o manieră echilibrată, iar după un fault acordat destul de ușor lui Kris Richard, trupa condusă de Nadav Zilberstein s-a apropiat la doar 3 puncte în spate, scor 59-56.Jeffree David Withey a marcat 4 puncte consecutive în ultimul minut al sfertului, moment în care oaspeții s-au apropiat la un singur punct, iar la celălalt panou Arturas Valeika a stabilit scorul înaintea ultimelor 10 minute, scor 63-60.

Sfertul final a început destul de echilibrat, iar la scorul de 68-68, Kris Richard a ieșit din nou la rampă cu a șasea aruncare de la mare distanță, urmat de două puncte ușoare ale lui Aaron Broussard, scor 73-68.Jeffree Withey îi menține aproape pe israelieni după un run personal de 4 puncte, însă Nikola Markovic este decisiv pentru orădeni cu două triple consecutive, a doua reușită pe buzzer-beater, urmat apoi de Kris Richard, scor 82-74.Aaron Broussard a reușit o pătrundere spectaculoasă, însă imediat Daequan Cook a scuturat plasa de la mare distanță, moment foarte important în care Sean Barnette a comis un fault ofensiv. După o ratare de la mare distanță a aceluiași Cook, Cristian Achim a profitat de ultimul său timp de odihnă.

Cu un avantaj de 4 puncte al bihorenilor, Nikola Markovic nu a profitat de o prezență la linia de libere, însă imediat Kris Richard a reușit un capac spectaculos asupra lui Daequan Cook.Același Richard a marcat și ultimele puncte ale meciului după o prezență la linia de libere, aducând victoria celor de la CSM CSU Oradea, cu un avantaj de 6 puncte, scor 86-80.

Cel mai eficient jucător al gazdelor a fost Kris Richard, autorul a 31 de puncte, la care a adăugat 3 recuperări și 2 pase decisive, pentru un indice al eficienței de 30.De cealaltă parte, principalul marcator a fost Jeffree David Withey, cu 16 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă, pentru un indice al eficienței de 21.

*SURSA foto: FIBA Europe Cup