CSU Atlassib Sibiu capotează în faţa liderului Steaua CSM Eximbank

Adrian Stoinea

15.02.2015

CSU Atlassib Sibiu 79-84 Steaua CSM EximBank

CSU Atlassib Sibiu a capotat în această seară, pe teren propriu, în faţa liderului campionatului Steaua CSM Eximbank, scor 79-84, la capătul unui meci extrem de disputat, în care sibienii au fost mai mereu la conducere, după un prim sfert mai puţin reuşit. Situaţia la CSU Sibiu începe să devină dramatică. Echipa suferă al patrulea eşec consecutiv şi se îndepărtează tot mai mult de playoff.

Debutul de meci a fost unul extrem de echilibrat. După 2 minute scurse din primul act, scorul era 6-5 pentru sibienii, datorită punctelor înscrise de Bojovic, Hurd şi Calotă. Din acel moment, Barac şi cu Amis îşi intrau în mână şi marcau coş după coş, pentru ca steliştii să încheie prima repriză cu un avantaj consistent, scor 23-14.

Repriza secundă începea cu un pressing agresiv al sibienilor, care în doar patru minute punctau de 14 ori şi primeau doar 4 puncte, reuşind astfel să întoarcă scorul în favoarea lor, 28-27. Bojovic fiind principalul factor al revenirii în meci a Sibiului. Sârbul marcând 12 puncte din cele 14. Nicoară şi Dragusin reuşeau să mai stopeze din elanul trupei lui Miodrag Perisic, iar diferenţa la pauză rămânea aceeaşi: 38-37 se încheia repriza secundă, în favoarea lui CSU Sibiu.

Actul al treilea debuta cu acelaşi joc om la om, practicat de sibieni pe durata sfertului doi. Lucru care a avut efect imediat pe tabela de marcaj. Sibiul se distanţa la 44-37, pe fondul prestaţiei fără cusur pe faza defensivă. Steaua răspundea prin Nicoară şi Paul şi se apropia la 4 lungimi. Însă, Hurd, cu o aruncare de lângă instalaţie, şi Ceskovic, cu un coş de dincolo de semicerc, duceau Sibiul la 51-44. Coşurile lui Nicoară, Paul şi Barac îi menţineau, însă, pe stelişti în meci. Steaua apropiindu-se la doar 1 punct, 53-52. Până la finalul reprizei jocul se echilibra, iar cele două combatante intrau în ultimul sfert umăr la umăr, 58-58.

Sibienii începeau sfertul decisiv mult mai incisivi şi puneau patru lungimi în faţă. Energia scursă în ultimele minute părea că-i va costa pe “galben-albaştri”. Pe fondul unui joc static al Sibiului, Steaua întorcea scorul şi conducea cu 69-67. Popa Calotă de trei puncte şi Hurd de două aduceau din nou Sibiul în avantaj, 72-69. Au urmat minute de-a şoarecele şi pisica, însă finalul le-a aparţinut steliştilor. În ultimele două minute, Steaua înscria 9 puncte şi primea doar 3, pentru o victorie mare în fieful lui CSU Atlassib Sibiu. Steaua CSM Eximbank izbutea să învingă cu 84 la 79 şi să-şi consolideze poziţia de lider în clasamentul LNBM.

Cei mai buni jucători ai lui CSU Atlassib Sibiu au fost:  Leroy Hurd (21 de puncte şi 6 recuperări), Milos Bojovic (17 puncte, 6 recuperări şi 3 pase decisive), Christopher Lee (16 puncte şi 2 recuperări), Matija Ceskovic (11 puncte şi 5 pase decisive) şi Octavian Popa Calotă (10 puncte, 4 recuperări şi 3 pase decisive). De partea cealaltă, steliştii care s-au făcut remarcaţi au fost: Barac (18 puncte, 2 recuperări şi 4 pase decisive), Amis IV (17 puncte, 10 recuperări şi 1 pasă decisivă), Nicoară (15 puncte, 6 recuperări şi 2 pase decisive, Ikonic (12 puncte, 7 recuperări şi 1 pasă decisivă).