CSU Sibiu întoarce scorul și o învinge pe Oradea la o diferență de 4 puncte

Ana-Maria Mătușoiu

10.10.2016

Condusă cu 18 puncte la pauza mare, CSU Sibiu a ieșit cu altă față de la vestiare și a reușit un parțial incredibil de 13-0 în fața campioanei României. A fost momentul cheie al partidei pentru că, de aici înainte, sibienii au prins curaj și deși oaspeții au dat semne de revenire în joc, galben-albaștrii au pus mai multe mingi în coș și au reușit să aducă o victorie cântată 40 de minute de o sală arhiplină.

Cu moralul extrem de ridicat, orădenii se simt în largul lor încă din startul partidei.  Oaspeții inaugurează tabela prin Barnette, același jucător care pune alte două puncte pe tabelă 30 de secunde mai târziu. Încetul cu încetul, gazdele cedează teren și bihorenii se desprind considerabil, intrând la pauza mare cu un avantaj de 18 puncte. Nici vorbele lui Dan Fleșeriu, care declarase înainte de startul partidei că jucătorii săi vor trebui să marcheze mult din afara semicercului, nu au vreo însemnătate acum, pentru că mingile trimise la rând de jucătorii sibieni se încăpățânează să sară din inel. Lucrurile se schimbă imediat după pauză, când Lalovic și apoi Hardy, decis și el să înscrie un coș de trei puncte în meciul cu Oradea, izbutesc să spargă gheața.

Reușita lui Hardy conferă încredere jucătorilor sibieni, care par deciși să nu-i lase pe adversari să revină în joc. Lucru care se și întâmplă. Oradea traversează o cădere fizică inexplicabilă și timp de 7 minute și jumătate, baschetbaliștii care săptămâna trecută se băteau cu bulgarii de la Lukoil Academic Sofia pentru un loc în grupele Champions League, nu reușesc să înscrie nici măcar un  coș la Sibiu. Cristi Achim privește nedumerit de pe margine și deși încearcă să schimbe ceva în jocul echipei sale, orădenilor nu le intră nicio minge. Primele două puncte ale bihorenilor vin cu 3 minute și jumătate înainte de finalul penultimului act, iar până ce fluierul arbitrului pune capăt și acestei secvențe, campionii mai izbutesc să înscrie alte 8 puncte. 53-58 și meciul se joacă cu o altă intensitate.

Ultimele 10 minute din partidă aduc nervi și de-o parte și de alta. Fleșeriu vede că între echipa sa și formația oaspete se menține o diferență de câteva puncte și își îndeamnă jucătorii să preseze mai mult. Davis pare să audă strigătul antrenorului și trimite de dincolo de semicerc, iar Hardy, cel mai bun om al sibienilor în această seară, înscrie de două ori din acțiune. E egalitate pe tabela de marcaj pentru a doua oară: 61-61, însă Barnette o duce din nou în avantaj pe CSM CSU Oradea, după ce execută două libere. Ultimele minute aruncă o tensiune mare peste jucătorii ambelor formații, dar Popescu aruncă și mingea trimisă de dincolo de semicerc intră în coș, aducând echipei sale, cu un minut înainte de final, un avantaj de 5 puncte. Denison primește două libere dar transformă doar una, iar suporterii sibieni sunt din ce în ce mai convinși de victorie. Libera transformată de Lalovic închide tabela de marcaj, iar victoria obținută cu atâta trudă aduce în rândul suporterilor și al jucătorilor sibieni o veselie greu de descris. Se termină 74-70 iar Fleșeriu zâmbește în sinea lui, aducându-și aminte de ceea ce a spus cu o zi înainte de partidă: „Anul acesta avem o echipă cu care putem să câștigăm absolut orice meci”.

Cel mai bun jucător al sibienilor a fost Kevin Hardy, care a terminat partida cu 20 de puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive și 2 intercepții. Tot 20 de puncte a marcat și căpitanul lui CSU Sibiu, Igor Mijajlovic.

Principalul marcator al lui CSM CSU Oradea a fost Sean Barnette, care a înscris 19 puncte. Jucătorul american și-a mai trecut în cont 7 recuperări, 2 pase decisive și 3 intercepții.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu