CSU Sibiu se impune categoric în meciul cu CSM Târgu Jiu

BC CSU Sibiu a obținut victoria în disputa din Sala Transilvania cu CSM Târgu Jiu, scor 98-77 (22-20, 22-27, 28-14, 26-16). Formația din Gorj s-a aflat în avantaj pe tabelă la pauză, dar a suferit o cădere în partea a doua și a pierdut clar în cele din urmă.

Echipele de start

CSM Târgu Jiu: Nikolic, Spurgeon, Bădiță, Borșa, Allen

CSU Sibiu: Hardy, Tohătan, Addison, Torok, Cooper

Partida a început cu trei coșuri de la mare distanță iar tabela indica 6-3 pentru formația din Târgu Jiu. Torok o aduce pe CSU Sibiu în avantaj de la linia de libere, 6-7 și Addison punctează din spatele semicercului, 8-11. Tohătan își distanțează echipa la 5 lungimi cu o aruncare din apropiere, 10-15 iar două coșuri consecutive înscrise de Nikolic micșorează diferența la un punct, 16-17. Ulterior, Torok punctează din afara arcului de cerc, 16-20 și Philmore duce scorul la 16-22. Kevin Allen aduce 4 puncte în contul echipei sale în finalul primului sfert și scorul după primele zece minute era 20-22.

În primele minute din actul doi, Kevin Hardy se descurcă bine lângă panou și modifică tabela la 22-26. După o acțiune colectivă frumoasă, Spurgeon marchează de la semi-distanță, 24-28. Johnson își depășește adversarul din căciulă și înscrie pentru 24-30. Allen reușește un three-point play pentru Târgu Jiu, 27-30 iar Philmore înscrie singur cu panoul, 27-34. Camil Berculescu marchează după o acțiune personală și micșorează ecartul la 3 lungimi, 31-34. Sibenii au revenit rapid și au dus scorul la 31-38, moment în care gorjenii solicită time-out. La reluare, scorul a devenit 34-38 dar Philmore a înscris din apropiere pentru 34-40. După ce Lutete a înscris un coș de la semi-distanță, 36-42, formația antrenată de Claudiu Alionescu a trecut la conducere printr-un four-point play reușit de McClain, 43-42. Spurgeon a majorat diferența din afara semicercului, 46-42 iar Johnson a stabilit scorul după prima repriză, 47-44.

În debutului sfertului trei, Addison a egalat rapid scorul cu o aruncare de afară, 47-47. Borșa a transformat și el din spatele semicercului, 52-50 și tot acesta a dus scorul la 54-50 după ce Cooper reușise un capac spectaculos într-un duel cu Berculescu. Philmore a aruncat cu succes din afara arcului de cerc, 54-53 iar Spurgeon mai pune două puncte pentru echipa sa, 56-53. Philmore marchează încă un coș de la mare distanță pentru a egala situația pe tabelă, 56-56. A urmat un run de 6-0 al sibienilor iar Târgu Jiu a cerut timp de odihnă la scorul de 56-62. Borșa înscrie un coș de trei puncte, 59-64 și Cooper majorează ecartul la 7 lungimi, 59-66. Torok scapă pe contraatac și înscrie pentru 59-70 iar înaintea ultimului sfert Sibiul avea un avantaj de 11 puncte, 61-72.

După o prestație foarte bună, elevii lui Dan Fleșeriu s-au distanțat la 22 de lungimi în startul actului patru, 61-83. Berculescu a adus primele puncte pentru Târgu Jiu în sfertul patru, 63-83 iar Nikolic a transformat două libere, 65-83. Spurgeon a marcat de la mare distanță, 68-83 dar Sibiul a menținut ritmul ofensiv crescut și Lutete a punctat pentru 68-89. Berca a înscris din afara semicercului, 71-89 iar Lutete a dus scorul la 71-93. Secvențele de final au fost fără istoric iar galben-albaștrii s-au impus fără drept de apel.

Principalii marcatori

Sibiu: Philmore 20 de puncte, Torok 17 puncte, Addison 16 puncte, Lutete 14 puncte, Tohătan 11 puncte

Târgu Jiu: Allen 16 puncte, Surgeon 15 puncte, Nikolic 14 puncte, Borșa 11 puncte, McClain 8 puncte

*Foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu