Stiri Liga Natională de Baschet Masculin

Dinamo revine de la -12 și prelungește seria de eșecuri a celor de la CSM Târgu Jiu

Flaviu Ilie

Flaviu Ilie
13.12.2025

Dinamo revine de la -12 și prelungește seria de eșecuri a celor de la CSM Târgu Jiu

Dinamo București a avut parte de o misiune neașteptat de dificilă în duelul din deplasare cu CSM Târgu Jiu. Dulăii au urcat la un bilanț de 7-5, în timp ce adversarii lor rămân fără victorie după 12 meciuri jucate. Gorjenii au condus chiar și la 12 puncte, dar au ratat în cele din urmă victoria, iar scorul final a fost 92-93.

Titulari la formația gorjeană au fost Marcus Evans, Ștefan Gribinic, Alexandru Berca, Lewis Djonkam și Collin Cooper. În replică, alb-roșii au început cu Derrick Marks, Rudi Williams, Nandor Kuti, Vyacheslav Bobrov și Mario Lazăr.

Kuti a fost protagonistul startului de meci, marcând primele cinci puncte ale echipei sale. Djonkam și Cooper au adus gazdele în față cu un and-one, respectiv o triplă, dar alb-roșii au ținut aproape prin Marks și Williams, înainte ca Kuti și Evans să se dueleze în reușite de afară. Williams a semnat și el un coș cu fault pentru a continua recitalul ofensiv din joc. Târgu Jiu a preluat conducerea prin triplele lui Evans și Ciriperu, dar dulăii au dat din nou calculele peste cap cu un run de 7-0. Totuși, adversarii lor conduceau cu 27-26 după primul sfert, în urma celor trei libere transformate de Evans.

Foști colegi, Grasu și Cârstea au deblocat tabela în sfertul secund cu câte un coș de trei. Gribinic a majorat diferența cu trei libere transformate, iar Cârstea a lovit din nou de afară. Gorjenii au reușit să ducă diferența și în double-digits, după cele cinci puncte semnate de Cooper și Gribinic. Oaspeții au respirat prin Kuti și Williams, dar Cârstea a transformat a treia sa triplă din acest sfert. Totuși, gruparea din Capitală a reușit să pună presiune din ce în ce mai mult și a venit la un singur punct înainte de intrarea la cabine: 51-50.

Evans și-a continuat evoluția bună și a semnat două reușite consecutive pe pătrundere. Marks a adus replica, Drame a egalat la 57, dar același Evans lovea din nou de sub panou. Bucureștenii au încercat în disperare să revină la conducere, dar adversarii lor au avut de fiecare dată răspuns în prima parte a acestui sfert. Bobrov a oferit energia necesară echipei sale printr-un dunk, iar Williams l-a urmat pentru ca scorul înaintea ultimelor zece minute să fie 70-72.

Același Williams a lovit de la distanță în debutul sfertului patru pentru a majora ecartul. Lewis a avut o serie de șapte puncte la rând pentru Dinamo, dar triplele lui Evans și Ciriperu o țineau în joc pe Târgu Jiu, tabela indicând 81-84. Marks a dublat această diferență cu un coș de trei, dar Gribinic a răspuns prin același procedeu. Dinamoviștii au reușit să surpaviețuiască presiunii din finalul de joc și s-au impus în cele din urmă cu 93-92.

Pentru Dinamo urmează dubla cu Rapid București din Cupa României, în timp ce CSM Târgu Jiu o întâlnește pe CSM Galați în duelul lanternelor.

*foto: Facebook/CS Dinamo Baschet

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!