FINALA 2018. Randal Falker a condus CSM Steaua spre prima victorie din ultimul act

Andreea Vlase

07.06.2018

CSM Steaua Eximbank București a egalat în finala cu CSM CSU Oradea după ce s-a impus cu 75-70 în meciul doi. Steliștii au revenit de la un deficit de 17 puncte, înregistrat la prima pauză. Randal Falker a fost cel mai bun marcator și cel mai eficient jucător al formației bucureștene.

Pivotul american a încheiat partida cu 19 puncte, 5 recuperări (3 ofensive/2 defensive), o pasă decisivă, 2 mingi pierdute, 3 intercepții și un capac, pentru +21 indice al eficienței. A înscris 8 aruncări de două puncte din 13 încercate (62%) și a avut 3/4 la linia de fault. Cu Falker în teren, Steaua a fost la +2. În acest sezon a strâns medii de 10.5 puncte, 7.7 recuperări, 2.7 pase decisive și un capac în 25 de partide din LNBM. Are 16.2 eficiență medie și 26:24 minute/meci.

CSM Steaua Eximbank București a avut cel mai mare plus cu Jonte Flowers pe teren, +19. Acesta  a fost al doilea marcator al echipei din capitală, cu 13 puncte. Americanul a jucat 28:51 minute și a avut 1/4 la aruncările din interiorul semicercului, 3/4 de la distanță și 2/4 de la libere. A mai contribuit cu 2 recuperări, 1 assist, 1 turnover și o intercepție, pentru +10 în dreptul eficienței. La fel ca Falker, Flowers a venit la bucureșteni la finalul perioadei de transfer. A strâns 22 de meciuri în LNBM, cu o medie de 30:44 minute/partidă. Are 13.3 puncte, 4.4 recuperări. 2.2 pase decisive și 1.9 intercepții, cu 14.7 eficiență medie.

Pavel Marinov a avut o contribuție importantă, în ciuda celor 4 mingi pierdute. Bulgarul a înscris 12 puncte în 29:18 minute, fiind utilizat pe mai multe posturi. A avut 6/8 la șuturile de două puncte și a ratat câte o aruncare de afară și de la linia de fault. A mai avut o recuperare și 3 pase decisive, pentru +8 în dreptul eficienței. Marinov a evoluat în 37 de meciuri pentru formația bucureșteană, cu medii de 9.5 puncte, 3.1 recuperări, 3 pase decisive și 9.8 eficiență medie, cu 25:26 minute/meci.

Luka Lapornik a încheiat partida cu 10 puncte în 19:24 minute, după 2/3 din interiorul semicercului și 2/2 de la distanță. Și-a mai trecut în cont 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +13 eficiență. Cu slovenul în teren, Steaua a fost la +13. Acesta a reușit 5 puncte la rând în sfertul trei, înjumătățind avansul orădenilor la 5 puncte. Lapornik are 39 de apariții în Liga Națională, cu 8.5 puncte/meci, 3.1 recuperări, 1.5 pase decisive și 9.5 eficiență medie, în 22:27 minute.

Scorul finalei este 1-1. CSM Steaua va găzdui următoarele două meciuri, în 10 și 12 iulie. Partida de duminică se va disputa la ora 18, iar cea de marți, la 20.

*foto: Cătălin Soare