Liga Balcanică - Craiova a pierdut pe final meciul din Muntenegru

Ionuț Greere

11.11.2014

SCM Universitatea Craiova a pierdut și cel e al treilea joc din Liga Balcanică. Elevii lui Andelko Madic au pierdut într-un final dramatic jocu din Muntenegru contra celor de la KK Mornar cu scorul de 85-81. Pe sferturi, 23-16. 13-20, 23-21, 26-24.

Mornar are un bilanț 2 victorii și 2 înfrângeri, Craiova trei înfrângeri și nicio victorie.

Craiova a început partida în formula Andrei, Bozovic, Vucurovic, Bureau și Krstanovic. Mornar a răspuns cu Perovic, Unkasevic, Milosevic, Damjanovic și Korac.

Craiovenii nu au început bine jocul de la Bar și după primele 10 minute muntenegrenii au condus la 7 puncte diferență, scor 23 -16. Perioada a doua doilea a aparținut în totalitate oltenilor care au avut lucru care s-a evidențiat  și pe tabela de marcaj. Trupa lui Mandic a condus la un moment dat cu 36-31, dar la cabine s-a intrat la egalitate, 36-36.

Gazdele au revenit la conducerea partidei în repriza a doua, 45-40 la mijlocului sfertului  trei. Cu două minute înainte de finalul celei de a treia perioade, muntenegrenii aveau avantaj de 3 lungimi 56-53, pentru ca înaintea ultimelor 10 minute tabela de marcaj să indice 59-57. Ultimul sfert a fost echilibrat, cu ambele echipe trecând pe rând la conducerea partidei. Cu două minute înainte de final oltenii au condus cu 77-76. Finalul a apar’inut gazdelor care au revenit în avantaj și s-au impus cu scorul de 85-81.

Pentru SCMU, Zoran Krstanovic a totalizat 17 puncte și 3 recuperări, Cătălin Petrișor a adăugat 15 puncte, 3 recuperări și 3 paase decisive, iar Travis Bureau a terminat partida cu 11 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Din punct de vedere statistic, oltenii au avut procentaje de 44 % la aruncările de 2 puncte, 30% la aruncările de la distanță (9/30) și 63 % de la linia de libere. În replică, pentru gazde, s-au evidențiat Miroslav Damjanovic 22 de puncte, o recuperare și 5 pase decisive, Marko Perovic a pus pe tabelă 19 puncte la care a adăugat 5 recuperări, iar Milija Mikovic a avut 16 puncte și 6 recuperări.

Joi, de la ora 19.00, SCM U Craiova va evolua în Albania, în compania formației KS Vllaznia Shodra.

Într-un joc din grupa A, bulgarii de la Rilski Sportist  a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a trece de kosovarii de la KB Peja 105-97 (20-28, 19-17, 24-16, 24-26, 18-10).