Live Text. U BT Cluj-Napoca continuă parcursul perfect din faza a 2-a a Basketball Champions League

U BT Cluj-Napoca a obținut a treia victorie consecutivă în faza a 2-a a grupelor din Basketball Champions League. Într-o partidă jucată la Nymburg, Cehia, echipa antrenată de Mihai Silvășan a trecut cu scorul de 92-81 de ucrainienii de la Prometey.

Brandon Brown a fost cel mai bun marcator al clujenilor cu 20 de puncte, plus 3 recuperări. Patrick Richard a reușit 19 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări, în timp ce Stefan Bircevic a fost aproape de un triple-double, 15 puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive.

------------------------------------------------------------------------------------

Astăzi, 3 martie, U-BT Cluj-Napoca are șansa de a obține a treia victorie din grupa K a Basketball Champions League. De la ora 19:00, la Nymburg, Cehia, campioana României o întâlnește pe Prometey, într-un meci ce va fi transmis, în direct, pe Look Sport.

Sfertul 4

Ora 20:51 - U BT Cluj-Napoca a gestionat bine finalul și a reușit să se impună cu scorul de 92-81.

Ora 20:48 - Prometey nu a cedat și a venit la 9 puncte când mai erau 66 de secunde pe tabelă.

Ora 20:45 - Nandor Kuti marchează prin slam dunk pe contraatac și scorul era 84-71, când mai era sub 3 minute de joc.

Ora 20:40 - Stewart a fost și el eliminat, după o decizie ciudată, arbitrii fluierând simulare.

Ora 20:38 - Clujenii au avut răspuns de echipă mare, au oprit un atac, după care Richard a înscris de la distanță pentru 80-66.

Ora 20:37 - U BT Cluj-Napoca rămâne fără Brown, după ce a comis un fault ofensiv și a acumulat 5  greșeli personale.

Ora 20:33 - Brandon Brown reface diferența din două cifre cu un coș de 3 puncte, 75-64

Ora 20:29 - Prometey începe în forță actul decisiv și reduce defcitul la 8 lungimi, moment în care Mihai Silvășan oprește jocul cu un time-out.

Sfertul 3

Ora 20:25 - Lypovyy încheie secvența cu un coș de 3 puncte și Prometey rămâne în meci, scor 68-55

Ora 20:20 - Jocul a curs în continuare într-o singură direcție, iar Stew ducea ecartul la 16 lungimi.

Ora 20:14 - Clujenii au rămas mai productivi în ofensivă și au dus scorul la 60-45, după două libere înscrise de Hogue.

Ora 20:10 - U BT își creează cel mai mare avantaj din meci, 13 puncte, scor 55-42, la capătul unei noi triple de la Bircevic.

Ora 20:03 - Miro Bilan a replicat pentru gazde cu un coș de la distanță.

Ora 20:02 - „Alb-negrii” au deschis repriza secundă cu 5 puncte marcate la rând.

Sfertul 2

Ora 19:46 - Pauză la Nymburg, U BT Cluj-Napoca își păstrează avantajul din primul act, scor 43-39

Ora 19:39 - Jocul a continuat în aceeași notă, cu clujenii în față dar nu la mai mult de două posesii.

Ora 19:31 - Ucrainienii au echilibrat scorul din acest sfert și diferența revenea la 4 puncte.

Ora 19:27 - Două intercepții ale clujenilor au dus la două coșuri ușoare și diferența creștea din nou, 31-22.

Ora 19:26 - Elevii lui Mihai Silvășan au deschis și sfertul secund cu un coș de 3 puncte, de această dată de la Stewart.

Sfertul 1

Ora 19:23 - Scorul după primele 10 minute de joc era de 22-18, în favoarea campioanei României

Ora 19:21 - Prometey a găsit răspuns, după ce U BT s-a desprins la o diferență din două cifre, iar tripla lui Lypovyy reducea ecartul la doar două posesii.

Ora 19:14 - Campioana se desprinde din nou, 17-9, iar Ronen Ginzburg a solicitat timp de odihnă când mai erau puțin peste 3 minute din primul sfert.

Ora 19:09 - Clujenii rămân în față până la jumătatea actului ianugural, 12-6, după tripla lui „Petrică”.

Ora 19:04 - U BT a început meciul cu un run de 7-0.

Ora 19:01 - Prometey a câștigat primul anagajament, dar Bircevic a fost primul marcator, cu un coș de la distanță.

Ora 19:00 - La startul partidei s-a ținut un moment de reculegere

Ora 18:58 - Primul 5 al clujenilor: Brown, Richard, Kuti, Bircevic, Stipanovic

Ora 18:30 - U BT Cluj-Napoca a ieșit la încălzire.

Am pregătit trei întrebări de început:

1. Cine va câștiga meciul din această seară?
  2. Care va fi principalul marcator din tabăra clujeană?
  3. Cât de mult își va pune amprenta pe jocul lui Prometey, situația din Ucraina?

Declarația lui Mihai Silvășan, înaintea partidei din Cehia:

„E greu de vorbit despre un meci de baschet, când ne gândim la ce se întâmplă în Ucraina. Nu am cuvinte. Noi trebuie să jucăm acest meci. Nu știu în ce stare mentală sunt jucătorii ucraineni, îmi închipui că nu sunt foarte bine. Avem toată compasiunea pentru ce se întâmplă acolo. Sperăm ca situația să se încheie cât mai repede, pentru că este extrem de grav.”

Avancronica acestui joc este disponibilă mai jos:

Meciul dintre Prometey și U BT Cluj-Napoca poate fi urmărit în direct de la ora 19:00 pe Look Sport.