Mircea Cristescu: ”Am jucat mai slab decât mă așteptam”

Roxana Prichici

26.01.2011

Mircea Cristescu se aștepta la o prestație mai bună a trupei lui Țenter la Ploiești, fiind nemulțumit în special de evoluția lucrurilor în a doua parte a meciului. ”U” a fost în avantaj la intrarea la cabină, 38-41, dar a scăpat jocul din mână după pauză, pierzând 82-73. "Am jucat mai slab decât mă așteptam. Nu pot să reproșez lipsa efortului, jucătorii noștri și-au dorit mult, în prima jumătate am reușit, dupa un start ezitant, să controlăm partida. Aveam chiar șanse să ne desprindem la peste zece puncte, dar întotndeaunua în momente de acest gen se întampla câte ceva. În a doua jumătate a meciului am jucat foarte slab, am avut momente de sclipire individuale, dar atât. Dacă atunci când jucăm slab, iar adversarul are procentaje de excepție la trei puncte, scorul este atât de strâns, poate că atunci când vom juca normal alta va fi soarta partidei. Ce mi-a placut foarte mult este că la noi jucătorii reușeau cu greu să se apere puțin mai dur, pe când Burlacu a făcut primul fault în minutul 31, pentru ca mai apoi în șapte minute să facă patru faulturi! Din păcate, mai avem mult de muncă", a declarat directorul executiv al clujenilor.