Playoff 2012. U Mobitelco Cluj se impune în fața lui BC Mureș. Este a 3-a echipă calificată în semifinale

totalbaschet.ro

19.04.2012

U Mobitelco Cluj-Napoca a câștigat Meciul 4 al seriei cu BC Mureș în primul tur al playoff-ului Diviziei A la baschet masculin - ediția 2011/12. Partida s-a încheiat cu scorul de 87-82. Scor pe sferturi: 22-15, 15-16, 20-15, 14-25 și 16-11.

Kyndall Dykes a avut 29 puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive, Zoran Krstanovic a adăugat 19 puncte și 4 recuperări, David Lawrence a terminat cu 13 puncte, iar Mahai Paul a avut 12 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Virgil Stănescu a bifat 26 puncte și 11 recuperări, Calvin Watson a adăugat 16 puncte, 4 pase decisive și 4 recuperări, iar Liviu Dumitru a terminat cu 16 puncte și 5 recuperări pentru BC Mureș.

Liviu Dumitru a înscris 10 puncte pe un parțial de 12-0 al lui BC Mureș la capătul căruia gazdele au trecut la conducere în ultimul minut al sfertului 4. Kyndall Dykes a restabilit egalitatea la 71, pentru ca Stănescu să irosească șansa de a decide meciul, aruncarea sa pe expirarea timpului de joc fiind imprecisă. Astfel s-a intrat în prelungiri.

În runda suplimentară Zoran Krstanovic, David Lawrence respectiv Calvin Watson au fost descalificați.

În urma acestui meci U Mobitelco se califică în semifinale. Campioana a câștigat seria cu scorul general de 3-1 și elimină pentru a doua oară pe BC Mureș.

În penultimul act formația pregătită de către Marcel Țenter întâlnește învingătoarea seriei dintre BC Timișoara și CSM București, singura care necesită disputarea meciului decisiv.