Presezon 2012. CSM Oradea învinge Factum Debrecen în primul meci de pregătire

totalbaschet.ro

26.08.2012

Relaxare şi spectacol, de aceste două lucruri s-au putut bucura orădenii veniţi să asiste la primul meci din presezon, susţinut de CSM Oradea. Partida ce s-a desfăşurat sâmbătă seară, de la orele 18:30, la Arena Antonio Alexe s-a încheiat cu victoria clară a gazdelor, scor 73-46.

Într-un meci în care s-a simţit că ambele echipe se află în perioada de pregătire, gruparea bihoreană a câştigat fiecare sfert: 20-15, 17-7, 16-15 şi 20-9. Toţi cei zece sportivi înscrişi pe foaia oficială de joc, de către Cristian Achim, au evoluat între 13 şi 25 de minute, principalii marcatori fiind Ţibîrnă cu 18 puncte şi 8 recuperări, Topchov cu 13 puncte şi 3 recuperări respectiv Stefanovic cu 10 puncte şi 3 recuperări. Au mai punctat Lupusavei, 9 puncte, Maric, 8 puncte, Pesic 8 puncte, Navickas 4 puncte, Horia 2 puncte respectiv Paşca 1 punct. Primul cinci a fost format din Navickas, Maric, Paşca, Pesic şi Topchov.

De la oaspeţi s-au remarcat americanul Sean Karter şi David Pek, ambii marcatori a 9 puncte.