SCM Timișoara se impune la limită în deplasarea cu Steaua București

SCM Timișoara a câștigat pe terenul Stelei, scor 81-83 (25-18, 24-21, 12-17, 20-27) în urma unei partide foarte disputate în a doua jumătate a ei. Echipa de pe Bega s-a văzut condusă la pauză dar a revenit mai motivată de la vestiare și a reușit să obțină o victorie în ultimele secunde.

Timișoara a avut un început mai bun de partidă și a dus scorul la 0-5, însă gazdele au început să joace mai legat și au trecut la conducere, având 13-10 pe tabelă cu 4 minute rămase din primul sfert. Oaspeții au un atac prelungit prin care reduc din deficit, 13-12, dar Steaua marchează de la mare distanță pentru 16-12. Pesakovic pune imediat un coș la celălalt panou, 16-14. Gazdele punctează pentru 20-16 cu un minut rămas din actul întâi, dar Komatina dă imediat replica pentru alb-violeți, 20-18. La finalul primului sfert, echipa bucureșteană conducea cu 25-18.

La reluare, steliștii și-au mărit avantajul la 10 puncte, 31-21, iar Dragan Petricevic cere time-out. Indicațiile antrenorului nu au efectul scontat pentru timișoreni iar Steaua se distanțează la 14 lungimi, 39-25. Mirkovic reușește un slam-dunk pentru a micșora ecartul, 39-27. Mirel Dragoste intră în teren pentru oaspeți și marchează de la mare distanță, 39-30, dar gazdele răspund imediat și înscriu pentru 41-30. Steaua continuă evoluția consistentă și duce scorul la 45-33, iar Komatina reduce din diferență de la linia de libere, 45-35. Mandache pune și el două puncte pe tabelă, iar Pesakovic ratează o triplă la următoarea fază. Dupa prima repriză, Steaua conducea cu 10 puncte, scor 49-39.

Sfertul trei al partidei este tratat cu mai mare atenție de către timișoreni, iar Pesakovic înscrie din afara semicercului pentru 54-48. Mandache punctează după o intercepție, 56-48, iar Brown reduce deficitul oaspeților la 4 puncte. Pesakovic înscrie pentru 59-56 iar la finalul sfertului trei echipa antrenată de Cătălin Burlacu avea un avantaj 5 puncte, 61-56.

Oaspeții se apropie la 2 puncte prin reușita lui Franklin de la mare distanță, 63-61, însă ratează șansa de a egala sau de a trece în avantaj după o recuperare defensivă. La următoare ocazie Timișoara profită iar o nouă aruncare de afară a lui Franklin modifică tabela la 63-64. Clanton înscrie pentru 65-64 iar ritmul jocului devine tot mai alert. Mandache ratează o aruncare de la mare distanță dar este revanșat de Vragovic care pune mingea în coș din interior, 67-64. Spasojevic marchează pentru 69-66, iar Lazar înscrie de lângă panou pentru 69-68. Clanton pune două puncte pe tabelă, 71-68, iar Spasojevic înscrie ambele libere primite, 73-68. Sherwood Brown marchează de afară după un time-out al Timișoarei, 73-71. Vîrnă punctează pentru 75-71 cu un lay-up, însă Brown răspunde de la 3 puncte cu 75-74. Același jucător mai înscrie o dată, 75-77, cu un minut rămas din timpul regulamentar. Spasojevic este din nou exact de la libere și egalează la 77. Franklin înscrie imediat de la mare distanță, 77-80, iar Clanton dă imediat replica, 79-80. Pesakovic duce scorul la 79-81 de la linia de libere, iar Vragovic egalează scorul pe tabelă după ce marchează ambele libere acordate, 81-81.

Komatina transformă două libere iar antrenorul gazdelor cere timp de odihnă cu 10 secunde de joc rămase, 81-83. Steaua ratează ultima aruncare prin Jovanovic iar timișorenii pleacă din București cu o victorie obținută la limită.

Troy Franklin a fost cel mai bun marcator al oaspeților cu 19 puncte, secondat de Brown cu 14 puncte.

Vragovic a reușit 22 de puncte pentru Steaua, în timp ce Spasojevic a pus 14 puncte pe tabelă în această confruntare.

*Foto: Andreea Vlase/baschet.ro