SCM U Craiova câștigă la mare luptă restanța cu Dinamo

SCM U Craiova a câștigat un meci dificil pe teren propriu, scor 83-79, într-o restanță din LNBM contra celor de la Dinamo București.

SCM U Craiova a început în formula Gavriloaia, Vârnă, Franklin, Robinson și Hawley, în timp ce Dinamo i-a avut în primul cinci pe Năsturescu, Mandache, Cecil Williams, Gaddefors și Clanton.

Dinamo a început mai bine partida. După două coșuri reușite de Andrei Mandache, apoi de Gaddefors, tânărul David Pătru făcea 12-4 pentru oaspeți. A urmat însă un run spectaculos al gazdelor, cu Troy Franklin și Hawley în prim-plan, care au pus bazele unui run de 16-2 cu care au închis primul sfert (20-14). Vîrnă, Andrieș și Mandache au deschis sfertul secund, fiecare cu câte o triplă. Korita, Clanton și Năsturescu, cu un and-one, au adus Dinamo la două puncte (32-30), dar finalul sfertului a aparținut din nou gazdelor. Troy Franklin a transformat trei libere, iar Pătru a fost prins în capcană de două ori pe final de repriză, fapt ce s-a transformat în două coșuri ușoare pentru gazde, care la pauză intrau cu un avantaj de nouă puncte (41-32).

Sfertul trei a fost un galop de sănătate pentru Craiova, care părea că scapă în câștigătoare. Franklin și Hawley au fost din nou la înălțime, iar după tripla lui Blaj Voinescu scorul s-a dus la 57-39. Cel mai mare avantaj a fost după un and-one al aceluiași Blaj Voinescu (62-42). Din acest punct, însă, dinamoviștii au avut un răspuns pe măsură, cu un run de 14-3 până la finalul sfertului trei (65-56). Cu toate acestea, ultimul sfert părea sub controlul gazdelor, care au ținut avansul de nouă puncte până spre finalul meciului (78-69). Andrei Calenic a marcat însă cinci puncte consecutive, iar la jocul liberelor, Dinamo a avut șansa să egaleze, dar au comis mai multe turnovers. Mandache a vrut să rateze o liberă, care a intrat însă cu panoul și Radu Vîrnă a reușit în cele din urmă să înscrie ambele libere și a stabilit scorul final la 83-79 pentru gazde.

Josh Hawley a marcat 26 de puncte cu 6 recuperări, Troy Franklin a înscris 23 de puncte cu 7 pase decisive și 3 intercepții iar Radu Vîrnă a înscris 15 puncte cu 4 pase decisive și 4 intercepții.

De partea cealaltă, la Dinamo s-au remarcat Lawson Korita, cu 17 puncte, Cecil Willaims cu 14 puncte, Andrei Mandache și Viktor Gaddefors, cu câte 12 puncte. Mande și-a trecut în cont și 8 pase decisive.

După acest meci, SCM U Craiova ajunge la 18-10, în timp ce Dinamo coboară la 10-11. Ambele echipe sunt însă sigure că obțin calificarea în playoff-ul LNBM.

*foto: captură youtube FRB Tv