Steaua București o învinge pentru a doua oară în acest sezon pe CSO Voluntari

09.04.2022

Steaua București a produs o nouă surpriză de proporții în LNBM și a trecut pentru a doua oară în acest sezon de CSO Voluntari. Echipa armatei s-a impus cu scorul de 76-75 în Sala Sporturilor Gabriela Szabo și ajunge la un bilanț de 12-16. Deținătoarea Cupei României are 22 de victorii și cinci eșecuri.

Liniile de start au fost următoarele:

CSO Voluntari: Sarunas Vasiliauskas, Toddrick Gotcher, David Vida, Vlad Moldoveanu, Ousmane Barro

Steaua București: Robin Mandisodza, Karlo Vragovic, Davor Konjevic, Nikola Cvetinovic, Terrell Carter

Roș-albaștrii au început cu un run de 11-2, alimentat de Mandisodza, Carter și Cvetinovic. Gotcher a înscris primele șase puncte pentru deținătoarea Cupei României, iar gazdele se apropiau la cinci lungimi.  Layup-ul lui Woods făcea ca Voluntari să vină la o posesie (8-11), dar Jackson și Konjevic au marcat patru puncte consecutive. Vragovic a dus avansul oaspeților la opt lungimi, iar Woods și Vasiliauskas au stabilit scorul primului sfert: 18-13.

Vragovic a inaugurat al doilea sfert cu un coș de la semi-distanță, urmat de o reușită din interior a lui Torok. Avantajul oaspeților a intrat în double-digits, datorită lui Vragovic. Barro a răspuns cu un slam-dunk agresiv, dar Konjevic și Cvetinovic au dus scorul la 29-17. Formația pregătită de Sașa Ocokoljic a încheiat cu piciorul pe accelerație prima jumătate, iar după un run de 21-11, aveau doar un deficit de două puncte de recuperat (38-40).

Gotcher a adus-o pe Voluntari în avantaj cu două reușite consecutive, din acțiune. Cvetinovic a egalat la 42, dar Moldoveanu a răspuns imediat. Vida a înscris de la distanță și a dus scorul la 48-42. Vasiliauskas a contribuit și el la momentul bun al echipei sale, iar după tripla sa, alb-albaștrii conduceau cu 53-44. A venit rândul steliștilor să preia inițiativa pe final de sfert. Echipa armatei a terminat cu un run de 15-4, iar înaintea ultimelor 10 minute, tabela indica 57-59.

Barro a restabilit egalitatea în debutul sfertului. Badiu a punctat de afară și a dus scorul la 62-59. Același Barro a mărit ecartul la cinci lungimi, înainte ca Jackson să reducă diferența. Konjevic a contribuit decisiv la revenirea în meci a bucureștenilor, iar după reușitele sale, Steaua conducea cu 66-69. Tripla lui Moldoveanu o readucea în avantaj pe Voluntari. Vragovic a răspuns prin același procedeu. Voluntari a preluat conducerea prin Vasiliauskas, dar liberele lui Jackson au adus victoria pentru steliști.

KJ Jackson a fost MVP-ul gazdelor și a terminat cu 18 puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive. Davor Konjevic și Nikola Cvetinovic au înscris câte 17 puncte. De cealaltă parte, cel mai bun marcator a fost Sarunas Vasiliauskas, cu 20 de puncte și 6 pase decisive.

Pentru CSO Voluntari urmează un meci pe terenul lui CSM Focșani. Steaua București va evolua pe teren propriu, în derby-ul cu Dinamo București.