Victorie pentru CSU Asesoft Ploiești la Pitești, după ceva emoții pe final

LNBM

Etapa 23

80-88

CSU Asesoft Ploiești

CSU Asesoft Ploiești a trecut în deplasare de BCM U Pitești și menține șanse în cursa pentru locul 1 la finalul sezonului regulat. În Trivale, campioana României a defilat în prima repriză după care Ross și compania au revenit în joc însă nu au avut resursele necesare pentru a întoarce soarta meciului. Astfel CSU Asesoft Ploiești s-a impus pe terenul lui BCM U Pitești cu scorul de 88-80.

Un început de joc favorabil echipei vizitatoare. CSU Asesoft Ploiești a început în forță meciul din Trivale. După momentele de început când jucătorii și-au luat „pulsul”, ploieștenii au accelerat și s-au dus la 17 puncte după 8 minute din primul act, cu Runkauskas și Flowers principalii marcatori. Piteștenii au mai limitat diferența pe final de sfert, pentru 31-17 după 10 minute de joc. Tandemul Runkauskas-Flowers, asistat și de Bozhidar Avramov au dus scorul la 38-17, în debutul sfertului secund. Cu un parțial de 10-0, alimentat de Ross, Fraseniuk și Djapa, elevii lui Hrsitu Șapera au revenit în partidă. Răspunsul prahovenilor a venit rapid, iar cu 2 minute rămase până la pauză Flowers a dus scorul la 50-30. Finalul secvenței a mai adus câte 7 puncte de fiecare și astfel se intra la cabine cu scorul de 37-57.

Startul reprizei secunde nu prevestea revenirea rapidă a gazdelor. În primele două minute ale sfertului trei, cele două echipe s-au anulat reciproc. Gazdele au profitat de apatia ofensivă a ploieștenilor iar cu Ron Ross vioara întâi, BCM U Pitești a ajuns la doar 7 lungimi față de adversar, scor 58-65. Diferența s-a păstrat până la finalul actului iar Cezar Stănescu a stabilit scorul după 30 de minute, 60-67. În ultima perioadă de joc, gazdele nu au avut forța să-i dea campioanei lovitura de grație. Cea mai mică diferență în ultimul sfert dintre cele două combatante a fost de 4 puncte. În ciuda jocului, CSU Asesoft Ploiești a părut că se află în control. Cătălin Burlacu a marcat două coșuri de 3 puncte în momente importante ale sfertului decisiv. Pe final nimic extraordinar nu s-a mai întâmplat iar CSU Asesoft Ploiești a câștigat în fața lui BCM U Pitești cu scorul de 88-80.

Remarcații partidei:

Pitești: Ron Ross 30 de puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive; Yuri Fraseniuk 12 puncte și 4 recuperări; Stevan Milosevic 10 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive.

Ploiești: Ivan Zigeranovic 20 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive; Jonte Flowers 19 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive; Marius Runkauskas 17 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive.

25 comentarii la aceasta stire:
  • tzontzolino :

meci
    Meci slab in prima parte, aparare inexistenta in primele 2 sferturi! Arbitrajul a fost bun, 2-3 erori dar meciul se pierdea oricum! Orbeanu aceasti poveste de cateva etape- zero pe linie, nimic - chiar nu stiu ce se intampla cu el- prinde mingea si scapa de ea atat! Stanescu in schimb e in crestere! Nu e de nebatut Asesoft, daca te aperi bine la 3 si te chiniui la Ivan treci de ei! Vedem ce o sa fie...la Oradea va fi greu ca e decisiv pentru ei!

cu 9 ani în urmă (08.03.2015) Raspunde
  • FC Argeș Pitești Sasha M :

Meci
    Am fost prea demoralizati dupa prima repriza, in afara de Ross ceilalti jucatori nu au dovedit eficienta. Putem castiga la Oradea daca vom juca motivati. Pana la urma ne-a batut campioana; in prima repriza le-a intrat 79% la aruncarile de 3 puncte. Nu-i nimic trebuie sa ne gandim la urmatorul meci.

Re
    Cred ca vom termina pe 5 sau pe 6 iar adeversari posibili Energia si Bt Cluj.

• FC Argeș Pitești Rudolf :

Re
    Nu putem face calcule de pe acum. revenind la meci, o prima repriza de exceptie pentru Asesoft (79% la 3 puncte), a fost un meci frumos, per total. Oradea si Sibiul nu sunt Asesoft, nu au astfel de shooteri. Pana la urma am pierdut cu o echipa de EuroCup! Capul sus baieti! Atmosfera a fost una superba. PS: Arbitri, in nota lor normala. Ciulin, din nou la inaltime

• FC Argeș Pitești adu :

bca
    S.a arbitrat intr.o singura directie.am mai avut noi jucatori buni,dar ross parca este peste toti.te face sa vii la sala.iar arbitrii te gonesc.daca si ceilalti jucatori ar fi la fel de determinati..am fi fost departe in acest campionat.nu inteleg ...il avem pe yurii si pe dapa care pot juca pe 4 , dar orbeanu joaca prea mult,desi in ultimul timp nu este in forma. Si maric joaca f mult. El ar trebui sa intre doar sa.i odihneasca pe sutalo maric si ross,nu sa aduca el mingea in momentele importante.pacat...cu un jucator ca ross se putea mult maj mult...

• CSU Asesoft Ploiești suporterbaschet :

.
    Părerea mea este ca legat de arbitraj nu e hoție e prostie , dar e părerea , nu încerc sa schimb părerea altuia ..

cu 9 ani în urmă (08.03.2015)
    • FC Argeș Pitești Rudolf:

re
      nu a fost hotie, clar!!! ciudat e faptul ca greselile au fost intr o singura parte, in unele momente cheie, pe revenirea Pitestiului.

Ross
    El duce mingea, el inscrie, el recupereaza, este sufletul echipei. Ceilalti jucatori daca pot juca cu aceeasi pasiune si mentalitate ca a americanului, am avea altfel de meciuri.

• Sepsi SIC Sf. Gheorghe totalulbaschetilor:

Da
      Dar norocul lui este ca,dincolo de calitatile evidente,joaca Pg si mingea este la el,altminteri o sa vezi cat de curand cum il vor "curenta" lacustele sarbe.Va doresc sa ma insel,dar vad de mult timp si la multe echipe cum procedeaza cooperativa sarbeasca,asa cum corect le spunea cineva!

cu 9 ani în urmă (09.03.2015)

Re
    Nu e hotie dar parca gresesc prea usor si in momentele cheie cand suntem la cateva puncte. Poate asa suntem noi blestemati sa greseasca numai impotriva noastra.

sportiv
    Imi dau seama cat de adevarat e faptul ca un sportiv are o anumita conduita , un anumit comportament,are un echilibru.pai eu daca as juca pt mine,pt familia mea , pt colegii de echipa pt un oras sau o tara si m.ar dezavantaja pe nedrept un arbitru pai as reactiona cred ca f violent...mai ales daca as avea si vreo 2 m.

Re
    In plus nu te mai concentrezi, cand vezi ce iti fac arbitrii, isi bat joc de munca jucatorilor, de antrenori si de speranta spectatorilor care vin la meci sa vada un spectacol frumos si sa-si incurajeze echipa. Astazi la un capac al lui Milo au dat fault nejustificat cand echipa era pe val. Dar asta este Romania, astia sunt arbitrii.

ciulin
    Pt mine ciulin nu mai exista ca arbitru de azi. Eram in primele randuri in tribuna...exact in coltul terenului...in sferul 3 flowers il impinge pe stanescu...ciulin era exact acolo a vazut impingerea si nu a dat fault....exact in fata lui..asa ceva nu se poate.a vazut 100% .daca gasesc undeva inregistarea meciului...postez faza pe toate canalele video din lume. Cu titulul: "Asa nu"

Re
    Daca numaram atent, sunt 5-6 faze in care am fost dezvantajati inexpicabil, cum e posibil sa fluieri asa de nedrept, ar trebui sa aducem arbitrii din strainatate mai competenti, mai corecti, mai nefuraciosi.

stanescu
    F bun joc facut de cezar stanescu.e peste sutalo maric si kovac pe faza de aparare.sau cel putin in acest meci.cred ca aveam mai multe sanse cu el in teren in sf 4.daca ne aparam in acelasi timp cu sutalo maric si kovac...suntem praf.

cu 9 ani în urmă (09.03.2015) Raspunde

Sutalo
    la acxest meci parca nu a fost el, a jucat putin si ineficient atat in atac cat si in aparare. Eram obisnuit cu aruncarile lui de 3 puncte dar astazi a fost in zi proasta. Djaba dezamagitor ca de obicei.

re
      Djapa, nu Djaba. de ce dezamagior? ca a avut 1/4 la trei puncte? a riscat si el aruncarile, aia a fost. In aparare mi se pare mai eficient decat Milosevic, care in atac e un adevarat pericol.

Re
    La recuperare nu prea a facut nimic, nici in atac, este prea lent. Trebuia sa-l patram pe Barro.

• FC Argeș Pitești adu:

barro
      Pai barro e bun..da..dar cred ca mediile lui barro din sezonul trecut se apropie f mult de mediile lui milosevic din aceasta seara.ii vad cam de valori apropiate...eu cred ca punctul nostru slab este pe poz 3...in special pe aparare .

Re
    Poate aducem la anul niste americani ca ai Energiei, depinde de buget.

Re
    Doar comentam, vom vedea ce va fi la anul. Bafta la Oradea!

• Sepsi SIC Sf. Gheorghe florin8989 :

arbitraj/ jucatori
    Nu zic ca am pierdut meciu din cauza arbitrilor dar atunci cand reveneam frumos au dat niste decizii incompetente clare impotriva pitestiului. Au fost greselei si imoptriva ploiestiului dar nu in momente cheie ale meciului si nu atat de usor acordate. Sutalo a jucat bine primele meciuri din tur dupa care sa stins pur si simplu. Milosevici a avut o zi prosta, Marici in aparare ce sta putin mai bine in rest de praf, Stanescu e catastrofa, Orbeanu in ultimul timp parca nu mai e el, Cirof personal imi place cum joaca nu inteleg de ce nu joaca cam deloc

• Sepsi SIC Sf. Gheorghe marius r :

frustrari
    puteti da vreun exemplu in care ati fost "furati"?...sau doar va place sa incepeti polemica?...asesoft a fost net superioara si punct

• Sepsi SIC Sf. Gheorghe florin8989:

re
      superioara... da!!! In prima repriza cand iti intra atea cosuri de 3.... scuza.ma.... am si spus ca nu am pierdut din cauza arbitrilor meciu a fost pierdut la acele cosuri de 3p. Am vazut greseli in meciu asta si impotriva ploiestiului destul de clare