Cum a arătat primul meci de baschet cu casa închisă din istoria BTArena

U-BT Cluj-Napoca a reușit să se impună marți, 5 aprilie, în meciul cu MHP Riesen Ludwigsburg, în debutul seriei din sferturile de finală ale Basketball Champions League. Clujenii s-au impus cu scorul de 76-73, în fața unor tribune arhipline.

La finalul partidei, jucătorii și oficialii clujeni au mers și au cântat cu galeria prezentă la meci.

Prestația fanilor a fost lăudată atât de jucătorii lui U-BT, cât și de antrenorul formației oaspete, John Patrick. De asemenea, chiar și Patrick Comninos, CEO-ul Basketball Champions League, s-a arătat impresionat de atmosfera din sală:

Nu am cuvinte pentru ce am trăit în seara asta! Doar felicitări tuturor care au făcut echipa să ajungă în primele 8 din...

Posted by Patrick Ciorcila on Tuesday, April 5, 2022

Din datele pe care le avem la dispoziție, vorbim de un RECORD DE AUDIENȚĂ PENTRU BASCHETUL ROMÂNESC

Ce știm cu siguranță este că cei 10.000 de fani prezenți în tribună au depășit recordul de audiență pentru un meci de baschet din BTArena. Precedentul record fusese stabilit în meciul 5 al semifinalei LNBM din sezonul 2017/2018, câștigat de defuncta CSM Steaua București, scor 76-72, dar și la duelul de la EuroBasket 2017 dintre România și Ungaria, pierdut de tricolori, scor 71-80. În ambele meciuri am avut în tribune în jur de 8.000 de spectatori.

În continuarea acestui articol aveți atât comentariul partidei, în format live text, cât și mai multe cadre surprinse de reporterii noștri din timpul și de dinaintea partidei.

________________________________________

LIVE TEXT-UL PARTIDEI:

U-BT Cluj înscrie ultimele două puncte ale partidei, nemții ratându-și încercările finale și campionii României câștigă cu 76-73. Ardelenii conduc cu 1-0 seria și sunt la o victorie distanță de Final Four-ul Basketball Champions League! CRONICA PARTIDEI AICI

Ora 20:40: Three-point play-ul lui Radebaugh reduce ecartul la un singur punct, 74-73, cu un minut și jumătate înainte de final, Silvășan cerând time-out.

Ora 20:32: Brown egalează situația la jumătatea sfertului, Radebaugh răspunde tot de la distanță, dar Richard face ca tabela să indice iar scor egal, 68-68. Bircevic scutură și el plasa de la distanță și U-BT preia conducerea, 71-68, ajungându-se acum la patru încercări consecutive precise din spatele arcului de cerc pe parcursul ultimelor posesii. Stewart prelungește seria clujenilor și se merge la 74-68.

Ora 20:22: Nemții încep cu 6-0 cel de-al patrulea sfert și se desprind la 62-55, moment în care Silvășan cere time-out, la nici două minute după debutul acestui parțial. Brown răspunde cu o aruncare bună de la distanță și sala erupe.

Ora 20:17: Ludwigsburg are 56-55 la intrarea în sfertul patru, U-BT încasând în ultimele secunde coșul cu care nemții se află în avantaj. Guzman, cu 12 puncte pentru clujeni, și Simon respectiv Radebaugh (14 și 10 puncte) sunt jucătorii în double digits.

Ora 20:09: Formația germană preia conducerea, mai întâi prin tripla lui Woodard, apoi Radebaugh își transformă toate cele trei aruncări libere după un fault încasat de Guzman și scorul devine 52-47 în favoarea lui Ludwigsburg cu puțin sub patru minute până la încheierea celui de-al treilea sfert.

Ora 20:02: Bircevic îi ajută pe clujeni să se ducă la șase puncte în față, 45-39, dar Ludwigsburg revine iar și avantajul devine de un singur punct după faza rapidă încheiată cu coș de Justin Simon la 47-46.

Fun fact: Două recuperări ofensive au adunat ardelenii în prima repriză, capitol la care nemții au 8. În schimb, U-BT stă mai bine la assist-uri (11-5) și la procentajele din acțiune. Este pentru a patra oară când ardelenii conduc la pauză în această campanie europeană în jocurile de pe teren propriu.

U-BT Cluj conduce la pauză cu 37-34, Elijah Stewart stabilind scorul la finalul primelor două sferturi cu o fază spectaculoasă care a ridicat toată sala în picioare. Guzman, Richard și Stewart au toți câte 8 puncte, iar Happ de la Ludwigsburg conduce lista marcatorilor cu 9 puncte.

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

Ora 19:35: Oaspeții au preluat conducerea, tripla lui Guzman aducând-o pe U-BT din nou în față, apoi Ludwigsburg a beneficiat de un and-one prin Happ și este 32-31 pentru nemți cu mai puțin de trei minute înaintea pauzei.

Ora 19:28: „Studenții” au avut două încercări precise de la distanță în debutul sfertului al doilea, pentru 24-17, de unde Ludwigsburg a revenit și acum avantajul ardelenilor este minim, 24-23. Silvășan a cerut time-out.

Ora 19:20: Alb-negrii au 18-13 la finalul sfertului inaugural, perioadă în care au adunat 60% procentaj din interiorul arcului de cerc și 42% de la distanță, la raportul recuperărilor având 11-10. Patrick Richard stă cu 6 puncte pentru clujeni, U-BT pierzând de 5 ori posesie în primul sfert, iar nemții de 3 ori.

Ora 19:09: U-BT prinde un run de 7-0 și conduce cu 10-7, trei marcatorii fiind în tabăra Clujului - Richard, Bircevic și Stipanovic.

Atmosfera este incendiară în BTarena după primele minute ale întâlnirii, ultrașii pregătind o coregrafie prin care au implicat toți suporterii și lumea este în picioare.

Ora 18:55: Galeria lui U-BT și-a făcut apariția în sală cu câteva minute înainte de startul partidei, ocupând acum loc în peluza opusă.

Suporteri de toate vârstele susțin în această campioana României în primul meci al seriei din sferturile Basketball Champions League.

Ora 18:30: Jucătorii de la U-BT Cluj au ieșit pe parchet cu jumătate de oră înaintea startului partidei. Nemții îi urmează la 3 minute distanță.

La microfonul LookSport au ajuns până acum Mircea Cristescu, Paul Chetreanu-Don sau Mihai Racovițan, în prezent invitat fiind Mihai Silvășan, antrenorul principal al campioanei României.

Clujenii au pregătit o coregrafie specială, fiind amplasate cartoane în culorile steagului României pe o parte a tribunei, iar în peluze sunt stegulețe în culorile clubului, alb și negru.

Ora 18:10: Echipele sunt pe parchet și și-au început încălzirea, iar fanii încep să sosească la sală.

----------------------------

Ardelenii au reușit să vândă toate biletele puse la dispoziție pentru acest meci, duelul din BTarena urmând să se joace cu casa închisă. Clujenii au un bilanț de 4 victorii și o înfrângere pe teren propriu în acest sezon al Basketball Champions League

Conducerea campioanei României a pregătit o serie de activităţi pentru suporteri, printre care „face painting, photobooth, twist 360, "U" fan shop etc.” pentru acest eveniment istoric, „un moment foarte important pentru U-BT și pentru baschetul românesc”, după cum amintea antrenorul Mihai Silvășan în conferința de presă premergătoare partidei. Potrivit informațiilor transmise de U-BT Cluj, accesul în sală se va face începând cu ora 17.30.

Cu câteva ore înaintea duelului din BCL, în Polivalenta clujeană s-au disputat și două meciuri din cadrul Turneului Final al CN U20 Masculin, juniorii lui U-BT calificându-se în finala competiției. Doi baschetbaliști care au prins minute în Basketball Champions League în acest sezon, Ștefan Grasu și Luca Colceag, au fost printre liderii echipei de juniori. La meci au fost prezenți și antrenorii respectiv componenții echipei mari, toți având ocazia să vadă ce coregrafie s-a pregătit pentru disputa cu Ludwigsburg.

Nemții au făcut referire la atmosfera care îi așteaptă la Cluj-Napoca, în postarea dedicată meciului din dimineața acestei zile (05.04) notând că o să fie 10.000 de suporteri în sală.

Site-ul nostru o să vă țină la curent cu atmosfera înaintea și în timpul meciului, de asemenea și cu principalele evenimente și detalii din BTarena.

Am pregătit și trei întrebări înaintea startului partidei:

1. Cine se impune la final?
  2. Cine o să fie marcatorul primului coș pentru U-BT?
  3. Care este ultimul meci de baschet cu casa închisă la care ați participat și ce amintiri aveți de acolo?

Vă invităm să parcurgeți, pentru început, ce au declarat antrenorii celor două echipe înainte de meci, precum și declarațiile lui Andrija Stipanovic, dar și un interviu exclusiv cu Eduard Roschnafsky:

Mihai Silvășan: „Este un moment foarte important pentru clubul nostru și pentru baschetul românesc”

Andrija Stipanovic: „Întâlnim o echipă care joacă un baschet atipic”

Eduard Roschnafsky: „Sunt sigur că voi reuși să îmi ating obiectivele”

John Patrick: „Suntem pregătiți pentru o atmosferă incendiară”

*NOTĂ: Materialul va fi updatat în timp real, în funcție de evenimentele de la sală.

*foto: Manases Sándor, Emi Turbuc