Echipa lui Emi Cățe ratează accederea în playoff în ultima rundă

UCAM Murcia a încheiat sezonul regulat cu trei înfrângeri consecutive și a ratat accederea în playoff-ul Ligii Endesa. În utlima etapă, echipa lui Emi Cățe a cedat în propriul cu scorul de 77-72 în fața celor de Zaragoza, care erau condamnați la victorie pentru a evita retrogradarea.

Zaragoza a condus în cea mai mare parte acest joc și în startul actului decisiv a avut un avantaj maxim de 19 puncte. Murcia nu a cedat dar a semnat revenirea prea târziu și nu a avut șansa să mai răstoarne soarta partidei.

Emi Cățe a fost utilizat aproape 8 minute și a reușit să-și treacă în cont 4 puncte, cu 2/3 reușite din acțiune.

În actuala stagiune, Emanuel Cățe a jucat 34 de partide în Liga ACB și a avut medii de 4.6 puncte și 3.8 recuperări în 14.5 minute jucate în medie pe meci. Tot în actualul sezon, pivotul român a depășit borna de 150 de partide jucate în prima ligă a Spaniei.

Emi a reușit cel mai bun meci al sezonului în runda a 18-a, contra celor de la San Pablo Burgos, când reușea 16 puncte și 3 recuperări, pentru 18 la eficiență.

UCAM Murcia a încheiat sezonul regulat din Liga Endesa cu 16 victorii și 18 înfrângeri, terminând astfel pe poziția a 10-a. Zaragoza a fost prima peste linie cu 12 victorii și 22 de înfrângeri.