Marcu Badiu pleacă de la SCM Craiova și semnează cu SCM Timișoara
15 ore în urmăLuca Năstruț va continua la CSM Oradea cel puțin până în 2027
16 ore în urmăPedro Nuno Monteiro este noul antrenor secund al lui Saint-Quentin
18 ore în urmăNigel Hayes-Davis pleacă de la Fenerbahce și revine în NBA, la Phoenix Suns
19 ore în urmăTurcia a anunțat lotul preliminar pentru Campionatul European de baschet din 2025
20 ore în urmăJoi, 12 septembrie, Serbia și Statele Unite ale Americii s-au întâlnit în cadrul Campionatului Mondial de Baschet. Formația balcanică s-a impus cu 94-89 și a reușit să se califice în „finala” pentru locul 5, acolo unde o întâlnește pe Cehia.
Înainte de începerea partidei, Gregg Popovich a avut un mesaj amuzant pentru omologul său de pe banca Serbiei. Având în vedere faptul că ambele naționale au fost eliminate în sferturile de finală, legendarul antrenor al lui San Antonio Spurs i-a spus lui Sașa Djordjevic următoarele:
„Suntem amândoi niște ratați”
Episodul a fost povestit chiar de către Djordjevic, care s-a distrat copios pe baza afirmației lui Popovich. Cele două naționale erau principalele favorite la aur, însă ambele au fost învinse înainte de a avea șansa de a lupta pentru o medalie. Serbia a fost înfrântă de Argentina, scor 97-87, în timp ce Franța a învins-o pe Team USA, scor 89-79.
Mai departe, Serbia va lupta contra Cehiei în meciul decisiv pentru poziția a 5-a, iar Statele Unite ale Americii o va întâlni pe Polonia în confruntarea ce va decide locurile 7-8.
*foto: fiba.basketball
Hapoel Tel-Aviv, printre echipele cu cele mai mari bugete din Euroligă în s...
CSM Oradea și-a aflat traseul în preliminariile Basketball Champions League
Shai Gilgeous-Alexander va avea cel mai mare contract din istoria NBA
CSO Voluntari va participa pentru al treilea sezon consecutiv în ENBL
Hapoel Tel-Aviv, printre echipele cu cele mai mari bugete din Euroligă în s...
CSM Oradea și-a aflat traseul în preliminariile Basketball Champions League
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!