Anca Șipoș a condus revenirea Agronomiei în victoria de la Alexandria

Agronomia București a revenit de la -17 și s-a impus la Alexandria cu 56-49. Anca Șipoș a fost coșghetera partidei cu 23 de puncte. A bifat al doilea double-double în trei partide în grupa Est din LNBF și a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren. Mihaela Mihai și Andreea Mazilu au fost cele mai bune marcatoare de la gazde cu 15 și 12 puncte.

Anca Șipoș a jucat 34:49 minute în meciul de sâmbătă la prânz, ieșind cu 5 greșeli personale când mai erau trei minute și jumătate. Extrema de 33 de ani a înscris 23 de puncte (6 în sferturile 1 și 2, 8 în sfertul trei și 3 în ultima perioadă de joc). A terminat cu 5/11 la șuturile din semicerc (45%), 2/3 de afară (67%) și 7/10 de la linia de fault (70%). A fost în double-double cu cele 13 recuperări (1 ofensivă/12 defensive). A mai avut 4 pase decisive, 8 faulturi scoase, 7 turnovers, 7 intercepții și 2 capace, cu +32 indice al eficienței. Jucătoarea venită de la campioana Sepsi SIC este principala marcatoare a Agronomiei București în cele trei partide disputate în această ediție de campionat. Are medii de 18,7 puncte, 9,7 recuperări, 2,7 pase decisive, 3,7 turnovers, 4,7 intercepții, 1 capac și +19 eficiență în 34:29 minute.

Mihaela Chelariu și Sonia Vilcinschi au contribuit cu câte 9 puncte pentru învingătoare. Pivotul a jucat 37:06 minute, cu 2/8 din semicerc (25%), 0/2 de afară și 5/5 la libere. A mai avut 9 recuperări (2/7), 1 assist, 3 turnovers, 4 intercepții și 1 capac, cu +13 eficiență. Extrema a jucat 25:38 minute, cu 2/2 din semicerc, 1/3 la triple (33%) și 2/2 la libere. A mai avut 2 recuperări, 7 turnovers și 2 intercepții, cu +4 eficiență.

Mihaela Mihai a fost cea mai bună marcatoare de la CSM Alexandria și în partida din runda a 4-a, în care a fost integralistă. A înscris 15 puncte, 10 în sfertul secund și 5 în sfertul trei, cu 3/8 la șuturile de la semidistanță (38%) și 3/10 de după semicerc (30%). A mai avut 5 recuperări (2/3), 1 assist, 4 greșeli personale, 6 faulturi scoase, 1 turnover și 5 intercepții, cu +13 eficiență. În cele două meciuri jucate până acum în campionat de teleormănence, Mihai are medii de 18,5 puncte, 3,5 recuperări, 2,5 pase decisive, 3,5 turnovers și 3,5 intercepții în 39:26 minute, cu +14 eficiență.

Andreea Mazilu a contribuit cu 12 puncte pentru teleormănence, toate înscrise în primul sfert. A încheiat cu 1/4 la șuturile de două puncte (25%), 3/8 de afară (38%) și 1/2 la libere (50%). A mai avut 4 recuperări (2/2), 4 pase decisive, 5 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 6 turnovers și o intercepție, cu +6 eficiență în 33:44 minute. Jucătoarea de 17 ani are medii de 12,5 puncte, 5,5 recuperări, 2,5 pase decisive, 3 turnovers și 2,5 intercepții în 34:03 minute, cu +12,5 eficiență.

Agronomia a urcat pe locul secund în grupa Est cu 5 puncte după 2 victorii și o înfrângere. CSM Alexandria este pe 5 cu 3 puncte (1/1), dar a jucat cu două meciuri mai puțin față de alte echipe din grupa Est.

La mijlocul acestei săptămâni urmează primele jocuri din Cupa României. Agronomia va primi vizita celor de la BC Sirius Târgu Mureș, iar CSM Alexandria va juca în deplasare cu CSU Rookies Oradea.

*foto: RB Photo facebook