Analiză: Apărarea 1-2-2 a Rapidului în duelul cu CSO Voluntari

Rapid București a impus o defensivă bine organizată în sfertul inaugural al meciului cu CSO Voluntari, punându-le multe probleme lui Vlad Moldoveanu și colegilor săi, care au irosit destule atacuri până să găsească soluția împotriva apărării 1-2-2.

În primul sfert au fost 7 ratări la rând pentru Voluntari în fața zonei 1-2-2 și de la 5-2 pentru ilfoveni s-a ajuns la 14-5 pentru Rapid, strict din tranziția rezultată sau din aruncări de la distanță. Până la impunerea unui stil de joc mai rapid după recuperările defensive, CSO Voluntari a suferit vizibil în fața Rapidului și deținătorii Cupei României au avut 2/11 din acțiune în aproape 7 minute scurse din parțialul de debut.

Pe parcursul sfertului doi și apoi în mare parte din meci, Rapidul a trecut la o apărare 2-3 zonă. Au existat și momente cu zona 1-2-2, în patru cazuri giuleștenii fiind bine așezați în defensivă și au blocat calea Voluntariului spre coș.

Pe atacurile rapide, bucureștenii nu s-au putut așeza în 1-2-2, ci au apelat în schimb la double team în special pe pozițiile 4 și 5. Un shooter rămânea liber și asta s-a văzut la 14-12 în favoarea gazdelor, pe reușita lui Gotcher, unde Luca Vasile a ajuns târziu să-l încurce.

Faze bune

2-2 (de la min. 19:35 la 19:52 în video de mai jos) – Atac pozițional pentru Voluntari (3 pase și pivotul ia acțiunea 1v1, înscrie cu noroc cu panoul) – nu e o fază clasică ce bate mereu apărarea asta

2-5, conduce Voluntari (de la 20:20 la 20:41) - Următorul atac merge cu pasa lui Vasiliauskas la semi-distanță pentru Moldoveanu, care câștigă acțiunea 1v1, dar nu marchează. Faza a decurs rapid și defensiva giuleșteană n-a fost pregătită să oprească acțiunea

(de la 21:23 la 21:30) - Se termină cu ratare de la 3, dar Vlad Moldoveanu creează bine spațiu și iese la pick (nu primește pasa atunci, ci e ales Vida)

7-5 pentru Rapid (de la 22:50 la 23:03) – O nouă ratare, dar există motion și acum Vida alege opțiunea bună. Doi pași în lateral și aruncă liber

9-5 (de la 24:59 la 25:17)– Spacing și motion bun, dar Moldoveanu irosește tripla necontestată

12-5 (de la 26:12 la 26:24) – O altă fază cu mișcare rapidă pentru a pune pe picior greșit defensiva, dar Malcolm Lee ratează singur din colț

14-5 (de la 27:36 la 27:46) – Angajarea rapidă a pivotului, luat în primire de doi adversari. Scoate faultul și două aruncări libere

Faze nereușite

5-5 (de la min. 22:11 la 22:25 în video de mai jos) – Pasa ajunge la Vida, care e luat rapid în primire de Swopshire și alege bine varianta Thompson. Se face double team la pivot și Vida are două opțiuni, ori să treacă în 0 grade pentru aruncare liberă, ori taie pe culoar către lay-up, dar stă pe loc și se pierde o șansă bună de a marca

12-5 (de la 25:27 la 25:44) – Vasiliauskas se folosește de block-ul lui Thompson, însă preferă să forțeze el aruncarea de la distanță, în loc să încerce o pasă în plus la Badiu, care era la rândul lui liber în spatele arcului de cerc

14-5 (de la 26:56 la 27:22) – Voluntari are 6 pase pe tot atacul, trec secundele fără să atace coșul și Moldoveanu aruncă în disperare pe sirenă. Varianta bună putea fi la Thompson, dar pivotul a prins prost mingea cu 5 secunde din atac și a stricat faza. La minutul 27.17 Badiu ar fi trebuit să taie în 3 secunde și primea liber de la Thompson pentru două puncte ușoare, coș cu fault sau doar fault ce ducea la două libere

14-15, conduce Voluntari (de la 33:14 la 33:27) – Ultimul atac al sfertului inaugural e complet ratat. Gotcher și Torok au contribuit aici, Rolly nereușind să prindă bine mingea. Posesia ajunge la Badiu, care forțează o ultimă aruncare, dar nu nimerește nici inelul

După cum se poate observa, raportul fazelor reușite pentru Voluntari în fața defensivei propuse de Rapid este 7-4 în favoarea celor duse la capăt cu bine, chiar dacă nu s-au terminat cu coș, deși tabela indica avantaj în dreptul giuleștenilor. Ratările trupei lui Sasha Ocokoljic pe aruncări libere au ajutat Rapidul să se desprindă în prima fază.

Schimbarea stilului, într-un joc mai colectiv și cu mișcare multă, a ajutat în cele din urmă CSO Voluntari să bată apărarea 1-2-2 în ultimele minute ale sfertului de debut, după care și în restul jocului. Oboseala acumulată de Rapid după efortul defensiv din primul sfert a contat decisiv în repriza secundă, în care giuleștenii au primit 51 de puncte.

Ilfovenii au câștigat la final fără emoții, 85-56 pe terenul nou-promovatei.

*foto: Facebook Rapid București Baschet Masculin (Mihai Oprea)