CSM Galați obține a doua victorie stagională

Într-o partidă disputată în Sala Polivalentă din Constanța, CSM Galați a trecut de BC Athletic Constanța cu scorul de 82 la 60 și a obținut a 2-a victorie stagională.

Formule de start:

CSM Galați - Hamilton, Bruncevic, Vlad, Brown și Ciotlăuș;

Athletic Constanța - C. Mâinea, Chițu, Lazăr, Orbeanu și Schneider.

Partida a demarat sub semnul echilibrului, dar gălățenii au preluat conducerea pe finalul primelor 10 minute de joc gratie unui coș reușit de Vlad și a unor libere transformate de Sturanovic, 23 - 20.

CSM Galați a reușit să își impună ritmul de joc pe parcursul sfertului secund, în special pe partea defensivă dacă luăm în calcul faptul că ofensiva lui Athletic Constanța nu a reușit să înscrie decât 9 puncte pe tot parcursul sfertului, 40-29

Orbeanu a înscris primele puncte ale sfertului trei,  40-31, dar gălățenii au continuat să impună ritmul și s-au distanțat în scurt timp la peste 20 de puncte grație unui coș reușit de Vlad Negoitescu, 54-33. Diferența a continuat să crească în favoarea jucătorilor antrenați de Florin Nini, iar același Negoitescu a stabilit scorul de la care urma să înceapă sfertul decisiv cu o triplă, 72-44

În linii mari diferența s-a păstrat până aproape de finalul confruntării, când Ștefan Mâinea, Gribinic și Trandafir au reușit un run 7-0, un run care a stabilit scorul final al confruntării, 82 la 60 în favoarea lui CSM Galați.