CSM Oradea a încheiat faza grupelor în FIBA Europe Cup cu o înfrângere pe teren propriu

Miercuri, 27 noiembrie, CSM CSU Oradea a primit vizita celor de la Fribourg Olympic, partidă ce s-a încheiat cu victoria oaspeților, în ciuda unui început de meci extrem de bun pentru trupa condusă de Cristian Achim, scor final 67-87. „Leii roșii” au evoluat fără Aaron Broussard și Dragan Zekovic.

Primii 5:

CSM CSU Oradea: Sean Barnette ll Nikola Markovic ll Kristopher Richard ll Arturas Valeika ll Giordan Watson

Fribourg Olympic: Timothy Derkesen ll Brandon Garrett ll Juwann Maurice James ll Boris Mbala ll Xavier Pollard

Nikola Markovic a fost primul marcator al acestei partide, urmat imediat de un coș cu fault reușit de Kris Richard.La celălalt panou, Timothy Derkesen a înscris și el primele puncte ale oaspeților, însă bihorenii au continuat să domine partida, avându-i ca principali realizatori pe Sean Barnette și Nikola Markovic, scor 15-6.După un dunk marcat de același Derkesen, la celălalt panou Nikola Markovic a scuturat plasa din afara semicercului din pasa lui Giordan Watson, moment în care antrenorul elvețienilor a solicitat un timp de odihnă.Xavier Pollard a reușit un run personal de 7 puncte pentru cei de la Fribourg Olympic, însă aceiași Barnette și Markovic au continuat să înscrie pentru gazde.Brandon Garrett a fost ultimul marcator al primelor 10 minute, reușind să reducă din diferență cu o aruncare de la mare distanță, scor 28-18.

Natan Jurkovitz a marcat primele puncte ale sfertului doi, în timp ce la celălalt panou elevii lui Cristian Achim au pierdut extrem de ușor căteva mingi, păstrând însă diferența pe tabelă, ajutați de ratările oaspeților.Au urmat câteva momente de joc foarte bune pentru Cătălin Baciu care, după două libere înscrise și o aruncare blocată, a ridicat publicul orădean în picioare după un dunk spectaculos, scor 32-20.Kris Richard a scuturat și el plasa din afara semicercului, iar, în răspuns, Juwann Maurice James a reușit un floater ce l-a făcut pe Cristian Achim să solicite și el un timp de odihnă.

Giordan Watson a profitat de un fault antisportiv comis de Xavier Pollard, însă americanul s-a revanșat imediat față de fanii elvețieni printr-un nou run personal de 4 puncte, scor 37-29.Cei de la Fribourg Olympic au profitat de o serie de ratări ale oaspeților și, după o triplă a lui Timothy Derksen, s-au apropiat pe tabelă la doar 3 puncte în spatele gazdelor.Nikola Markovic și-a trecut și el în cont prima aruncare de la mare distanță din acest meci, iar Juwann Maurice James a stabilit diferența la pauză la celălalt panou, scor 40-37.

La revenirea de la vestiare, același James a înscris primele puncte ale sfertului și, astfel, diferența pe tabelă a devenit minimă, scor 40-39.Au urmat două reușite consecutive pentru Arturas Valeika, însă Natan Jurkovitz a înscris de la mare distanță, aruncare ce a reprezentat începutul unui run de 7 puncte al elvețienilor, ce i-a și adus pentru prima dată la conducere, scor 44-46.După câteva minute destul de echilibrate de joc, Xavier Pollard a continuat prestația senzațională din această seară și a dus avantajul echipei sale la 6 puncte, printr-o triplă, scor 50-56.

Ultimul sfert al acestui duel a început cu un deficit de 7 puncte ce trebuia recuperat de către trupa condusă de Cristian Achim.Elvețienii au spart gheața cu un alley-oop spectaculos reușit de Natan Jurkovitz și Xavier Pollard, în timp ce la celălalt panou Kris Richard surprinde prin două turnoveruri consecutive, scor 52-63.Brandon Garrett a înscris și el un dunk spectaculos din pasa lui Boris Mbala, iar Kris Richard a răspuns și el cu un coș de 2 puncte, scor 56-69.Bihorenii au continuat să rateze și, astfel, cei de la Fribourg Olympic au reușit să se distanțeze la 16 puncte.Cu mai puțin de 2 minute înainte de terminarea timpului regulamentar și un deficit de 20 de puncte pe tabelă, Enzo Vescan și Vlad Marinău au fost introduși în teren de către tehnicianul leilor roșii, bifând debutul într-o competiție europeană.Chiar cei doi „juniori” au reușit ultima fază a duelului, Enzo Vescan stabilind scorul final printr-un lay-up, din pasa colegului său Vlad Marinău.Astfel, CSM CSU Oradea a fost învinsă la o diferență de 20 de puncte, scor 67-87.

Principalii realizatori ai celor de la Fribourg Olympic au fost Xavier Pollard(23 de puncte, o recuperare, 8 pase decisive) și Timothy Derksen(16 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 3 mingi câștigate), în timp ce de la CSM CSU Oradea s-au remarcat Nikola Markovic( 16 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive) și Sean Barnette(16 puncte, o recuperare, 2 pase decisive).

*SURSA foto: FIBA Europe Cup