Stiri Cupa României Masculin

FCC ICIM Arad joacă iar acasă cu ACS Sepsi SIC în preajma Crăciunului

Andreea Vlase

Andreea Vlase
22.12.2017

FCC ICIM Arad primește sâmbătă vizita campioanei ACS Sepsi SIC în ultimul meci al etapei a 11-a. Este al treilea an la rând când cele două echipe se întâlnesc în preajma Crăciunului, după ce în 2015 și 2016 au jucat pe 28 decembrie la sala Victoria.

FCC ICIM Arad s-a impus ultima dată în duelurile directe la penultimul meci de pe propriul teren, cel din decembrie 2015, scor 76-55. Au urmat trei victorii la rând pentru alb-verzi. 79-59 a fost în prima întâlnire din acest sezon, la Sfântu Gheorghe, în etapa a doua. De atunci Sepsi le-a recuperat pe accidentatele Webb, Godri-Părău și Dzankic. De la ICIM au plecat Vernet și Montgomery, iar în locul lor au venit Coker și Poole.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este lider în campionat cu maximum de puncte, 18, având 9 victorii consecutive. În ultima etapă a fost 72-50 în duelul de acasă cu CS SCM Timișoara. Formația pregătită de Zoran Mikes va juca la Arad la două zile după returul din play-off-ul EuroCup Women, din Grecia. Campioana României a fost învinsă de campioana Greciei cu 67-56 și Olympiacos a mers mai departe cu +7 la general.

FCC ICIM Arad și-a regăsit ritmul în campionat și are o serie de trei victorii la rând, după ce a început cu 6 înfrângeri. Echipa lui Bogdan Bulj este pe locul 8 cu 12 puncte. În runda anterioară galben-albastrele au câștigat la Brașov cu 66-63. Marți formația de pe Mureș a avut un meci în Liga Europei Centrale, dar la Satu Mare au fost doar câteva dintre componentele primei formații, iar piesele importante au fost menajate.

Sepsi are cel mai bun atac în campionat, cu o medie de 81 de puncte înscrise/meci. Arădencele au 65,1 puncte/meci în cele 9 partide de până acum. Alb-verzile au și cea mai bună defensivă, cu 62,4 puncte primite/meci, în timp ce galben-albastrele au 73,6 puncte primite. Este o diferență destul de importantă în ceea ce privește media recuperărilor pe meci, 42,4 pentru covăsnence și 34,4 în dreptul arădencelor. Sepsi are o medie de 22 de pase decisive/meci, în timp ce FCC ICIM are 13,7. Oaspetele de mâine stau mai bine și la procentajele aruncărilor din acțiune (54% la două puncte și 32% la trei, față de 46,3% și 23,4%). Gazdele au un procentaj mai bun la aruncările libere, 71,6% față de 57,3%.

Partida dintre FCC ICIM Arad și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe se joacă sâmbătă de la ora 18:30 la sala Victoria. Arbitrii acestei întâlniri vor fi: Bedir Sefer, Ciprian Ciocan și Octavian Goina, supervizați de Marius Hurgoi. 

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!