Giordan Watson a fost cel mai eficient jucător autohton

În cadrul etapei a treia a LNBM - Grupa valorică A au fost utilizați 11 jucători autohtoni care nu mai intră sub incidența regulii U 23.

Dan Fleșeriu a ales să îl menajeze pe Rolland Torok, astfel doar 11 români peste 23 de ani au fost folosiți în etapa a treia a LNBM -GVA. Giordan Watson și fostul căpitan al naționalei, Andrei Mandache, au fost singurii jucători autohni care au bifat peste 20 de minute de joc. Ambii au reușit să recompenseze încrederea antrenorilor și au terminat cu peste 10 puncte marcate. O contribuție destul de solidă la victoria echipei lor au avut Mirel Dragoste și Andrei Calnicenco, cât și pivoții Bogdan Țîbîrnă și Laszlo Lazăr care au fost extrem de utili pe final de partidă.