Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești

Andreea Vlase

17.07.2019

Maksym Korniienko pleacă de la BCMU FC Argeș Pitești după un singur sezon petrecut alături de alb-violeți. Ucraineanul de 32 de ani se întoarce la echipa din orașul natal, Dnipro, pentru care a jucat până în 2013. La formația piteșteană a intrat în 32 de meciuri din campionat, terminând pe locul 5, plus 3 în cupă.

Site-ul celor de la BC Dnipro a anunțat astăzi revenirea lui Maksym Korniienko după șase ani. Ucraineanul care poate juca pe pozițiile 4 și 5 a plecat în 2013 de la formația la care s-a format și a mers la Donetsk. A trecut prin campionatele Poloniei, Bulgariei și Lituaniei și a participat la EuroBasket 2017 cu naționala Ucrainei.

Jucătorul de 32 de ani și 2,06 înălțime a jucat în 35 de partide oficiale alături de BCMU FC Argeș Pitești în sezonul 2018-2019. A bifat 3 partide în Cupa României alături de alb-violeți, în care a avut medii de 17,3 puncte, 6 recuperări, 3,3 assist-uri, 1 turnover și 0,7 intercepții în 23:38 minute, cu 22,7 eficiență. În campionat a jucat 32 de meciuri, în care a avut medii de 10,8 puncte, 6,2 recuperări, 1,6 pase decisive, 1,5 mingi pierdute și 0,9 intercepții în 24:48 minute, cu 12,5 eficiență. A avut 50,3% la aruncările de la semidistanță, 33,3% din afara semicercului și 61,3% la linia de fault.

A încheiat 3 meciuri din LNBM în double-double, iar cele mai multe puncte le-a reușit într-o victorie în deplasare pe terenul celor de la Dinamo Știința București. Atunci a înscris 26 de puncte în 35:53 minute, la care a adăugat 12 recuperări, 2, assist-uri, 2 intercepții și 2 capace, pentru +36 indice al eficienței. În cupă cel mai bun meci al său a fost cel din deplasare cu CSM Târgu Mureș, când a contribuit cu 25 de puncte, 9 recuperări și 6 assist-uri în 27:22 minute, cu +38 eficiență.

*foto: facebook BCM U FC Argeș Pitești / Gabriel Pintilei