Minute | 22:07 |
Puncte | 14 |
Pase decisive | 1 |
Recuperari | 6 |
Eficienta | 19 |
Cu o lună rămasă înaintea începerii stagiunii 2015-2016, majoritatea echipelor din LNBF și-au definitivat loturile și și-au trasat obiectivele pentru sezonul care va lua startul la finele lunii septembrie. În această perspectivă, președintele formației de pe malul Mureșului, Marcel Urban, și consilierul tehnic al acesteia, Dan Moraru, au oferit declarații pentru site-ul arq.ro.
Marcel Urban este mulțumit de lotul nou-format și consideră că va urma un sezon reușit pentru gruparea lui:
„Eu sper și cred că am făcut o echipă competitivă prin achizițiile pe care le-am adus în această vară la clubul nostru. Sunt niște achiziții bine gândite și mult studiate, sper ca jucătoarele să se poată acomoda la noul stil pe care încearcă să îl implementeze antrenorul Jose Araujo. Eu zic că va fi o echipă care ne va da satisfacții în sezonul care urmează. Am vrut să avem continuitate pe banca tehnică, care a acceptat să lucrăm în continuare, chiar dacă în ultimele două sezoane de când este antrenor nu am câștigat campionatul, dar în fiecare an de când a venit am câștigat o competiție(Cupa României în 2014, Liga Europei Centrale în 2015). Sper ca în această ordine să urmeze Campionatul Național, ne dorim acest al zecelea titlu pentru sezonul care urmează.”
Referitor la adversarii din campionat, conducătorul formației galben-albastre a spus:
„Cred că 5-6 echipe vor avea forța de a se bate între ele și există posibilitatea de a fi câteva surprize în campionat. Este vorba despre Galați, de asemenea Brașovul poate surprinde pentru că și-au facut o echipă destul de bună. Alexandria în fiecare sezon stă ca un ghimpe în coasta echipelor din fruntea clasamentului. Sunt de părere că va fi un campionat echilibrat.”
De asemenea, acesta nu se arată surprins de lipsa mișcărilor de trupe de la marea rivală:
„Târgoviște, ca de fiecare dată, se arată că e rănită și că nu mai poate, dar răsare pe final. E o strategie de-a lor care le-a ținut, în fața mea nu mai reprezintă nicio surpriză orice strategie își aplică.”
Președintele echipei arădene le-a transmis și un mesaj suporterilor:
„Suporterii să aibă încredere în noi, să aibă încredere în această echipă, pentru că după ce ai schimbat din temelii o echipă la capitolul jucătoare e foarte greu să ai rezultate din prima clipă. Campionatul este lung, participăm în trei compeții, Liga Națională, Cupa României și Cupa Ligii Europei Centrale. Vom avea bineînțeles și victorii, probabil și înfrângeri. Trebuie să avem răbdare, pentru că echipa are nevoie de omogenitate și de încredere, având atâtea jucătoare noi. Eu am încredere în această echipă pentru că am avut o vară aglomerată prin modificare de legi, prin încercarea de a trage de finanțări, le mulțumesc tuturor celor care au rămas și au venit lângă noi.”
Consilierul tehnic al formației a vorbit despre problemele baschetului feminin, așteptându-se la aceste greutăți:
„Acest „scârțâit” al sistemului competițional se datorează faptului că de câțiva ani încoace foarte mulți specialiști, printre care și eu, am anunțat că va veni o perioadă în care baschetul feminin va suferi ca și practicante ale acestui sport, care sunt din ce în ce mai puține. Implicit, la un număr mic de jucătoare, normal că valorile sunt din ce în ce mai puține. Nesiguranța în alcătuirea calendarului competițional, aceste probleme care au ajuns la nivelul baschetului feminin se datorează și au fost amplificate datorită crizei financiare prin care trece toată lumea. Baschetul feminin este un joc destul de dinamic, dar nu se compară cu spectaculozitatea jocului practicat de băieți și normal că în aceste condiții banii, sponsorii se îndreaptă către cei care fac „spectacol”, cei care prin rapiditatea și tehnicitatea lor atrag spectatori.”
Dan Moraru a făcut referire la un nou program implementat de Federație:
„Federația încearcă să revigoreze un pic și baschetul feminin. La ședința Biroului Federal de la București s-a hotărât ca atât la fete, cât și la băieți, să se facă în fiecare lună un program de pregătire centralizată în capitală, aducând de la fiecare centru care are valori sportive un număr de jucătoare, astfel 20-30 de sportive să efectueze o pregătire la București o săptămână pe lună. Acest lucru va dura, jucătoarele valoroase nu pot apărea imediat, probabil vom avea un număr mai mare de jucătoare, dar valoarea trebuie să mai aștepte câțiva ani buni.”
În final, specialistul grupării arădene a vorbit despre situația financiară a clubului și despre celelalte echipe cu pretenții din campionat:
„În ciuda crizei financiare, noi avem șansa că organele locale respectiv primăria și consiliul local al orașului Arad ne sprijină, pentru că probabil și noi am dat satisfacție prin performanțele obținute, astfel suntem asigurați ca și stabilitate financiară. De asemenea, având și celelalte 3-4 orașe din țară care au de regulă și ele o stabilitate financiară va face ca lupta să se dea între 3-4 echipe, aceste formații fiind cam aceleași din ultimii 5 ani. E vorba de Târgoviște, Sfântu Gheorghe, Alba Iulia, Arad și de data asta se pare că va veni să încerce un loc pe podium și Galațiul.”
*Foto: sportarad.ro
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!