Radu Vîrnă, Anton Diaconescu și Tudor Fometescu jucătorii U23 care au ieșit în evidență în ultima etapă

În cele patru meciuri disputate în cadrul etapei a patra din LNBM - Grupa valorică A, au fost folosiți 18 jucători români care intra în categoria de vârstă sub 23 de ani.

În această etapă au fost folosiți 18 jucători autohtoni sub 23 de ani, cu un jucător mai mult puțin decât în etapa precedentă. Dragoș Diculescu a jucat din nou peste 30 de minute pentru SCM U Craiova și confirmă faptul că este un jucător foarte important pentru echipa antrenată de Aco Todorov. O surpriză plăcută în această etapă a fost Anton Diaconescu, care a terminat cu 10 la eficiență în partida câștigată în fața Timișoarei, în doar 11 minute de joc, acesta a fost perfect la aruncările din acțiune (2/2) și a cules și 4 mingi la panou. De asemenea, Radu Vîrnă a atacat mai mult coșul în partida împotriva fostei sale echipei, SCM U Craiova, și a terminat partida cu 11 puncte marcate. La rândul său Tudor Fometescu a făcut o partidă foarte bună pentru echipa sa, acesta a fost mult mai activ decât de obicei pe faza ofensivă și a terminat partida cu 7 aruncări din acțiune, în condițiile în care acesta are o medie de 3,6 aruncări pe partidă în actuala stagiune.