Minute | 22:07 |
Puncte | 14 |
Pase decisive | 1 |
Recuperari | 6 |
Eficienta | 19 |
Energia Rovinari întâlnește în cadrul etapei 23 pe Farul Constanța, echipă în fața căreia, în turul cestui sezon s-a impus cu scorul de 73 la 62.
Înaintea acestei confruntări, TotalBaschet a luat legătura cu unul dintre componenții formației oaspete, și anume Tyronn Mitchell. Aflat la cel de-al 7-lea meci pentru echipa de la malul mării, americanul a prefațat confruntarea de sâmbătă, afrimând că atât el, cât și coechipierii săi pornesc cu gândul la victorie.
Cu ce gânduri porniți în meciul de sâmbătă?
Noi, ca echipă intrăm într-un meci cu gândul la victorie. Pentru noi, ultimul eșec a însemnat foarte mult pentru moralul nostru, dar am încercat să rămânem pozitivi, să nu afectăm colectivul și să ne îmbunătățim jocul.
Crezi că situația recentă prin care a trecut Energia Rovinari privind banca tehnică va constitui un avantaj pentru voi ca echipă?
Nu știu foarte bine care este situația actuală a Energiei. Cred, însă că Slobodan Nikolic este un antrenor experimentat și vărul meu, Louis Darby, vorbește în termeni foarte buni despre el, așa că mie îmi sunt cunoscute numai lucrurile pozitive despre el, nu și cele negative. Cred că ei trebuie să lase aceste neînțelegeri și să continue lupta pentru play-off.
Cine pornește cu prima șansă?
Avantajul merge către echipa gazdă pentru că joacă acasă și au publicul care reprezintă un sprijin întotdeauna, dar noi ne vom lupta până la capăt. Trebuie să continuăm să luptăm în lupte grele ca acestea.
Care sunt principalele arme pe care le veți adopta în partida de mâine?
Cel mai important punct al jocului nostru este timpul, timpul în care noi creștem ca echipă, indiferent de eșecurile suferite. Arma noastră, însă în meciul de sâmbătă va fi apărarea. Trebuie să ne apărăm cât mai bine! Nimănui nu îi este teamă de vreun adversar. Toată lumea își respectă adeversarii și coehipierii.
Cum va fi să joci din nou împotriva vărului tău, Louis Darby?
Este întotdeauna o plăcere să joc contra vărului meu. Noi mereu vorbim despre meciurile pe care le vom dipsuta pe timp de vară, când ne reîntâlnim în State. Suntem ca frații, dar asta nu ne împiedică să ne dorim să câștigăm unul în fața celuilalt și acest lucru este de când eram doi copii. Louis, însă este într-o formă foarte bună acum, așa că eu trebui să îl prind din urmă cu jocul și să încerc să îmi ajut echipa cât pot de mult.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!