Stiri Juniori U14 Masculin

EYBL U14: Cum s-au descurcat formațiile românești în primele meciuri ale grupelor A și C

Formațiile românești angrenate în grupele A și C din European Youth Basketball League la categoria U14 au început meciurile în cadrul turneelor de la Budapesta și Oradea.

Știința București a deschis grupa A cu un succes clar în fața lui DEAC Kosárlabda Akadémia, scor 94-65. Pe sferturi a fost 27-30, 29-8, 20-12 și 18-15 în acest prim meci de la Budapesta.

Eduard Jiga a totalzat 26 de puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive și 6 intercepții pentru 41 index al eficienție, alți trei jucători de la Știința fiind în double figures.

Bucureștenii au deja două meciuri la activ în grupa A, ei trecând categoric vineri (18.11) de Porsche Basketball-Akademie Ludwigsburg, scor 111-41, pe sferturi fiind 26-18, 27-4, 28-13 și 30-6. Eduard Jiga a condus și de data aceasta lista marcatorilor (31 de puncte, 8 recuperări), Andrei Popa (29 de puncte, 14 recuperări) și Bogdan Smărăndeanu (24 de puncte, 14 assist-uri, 6 recuperări, 5 intercepții) urmându-l.

Joi seara (17.11) a debutat în grupa A și U-BT Cluj, ardelenii cedând în fața gazdelor de la Zsiros Academy cu 88-98, pe sferturi fiind 19-20, 23-21, 13-34 și 33-23. Sebastian Lăpuște (22 de puncte) și Alexandru Câmpean (19 puncte, 5 recuperări) au fost liderii clujenilor, iar Darius Miron a încheiat cu double-double.

Ardelenii au avut al doilea meci vineri, când au trecut fără emoții de Santa Cruz Tenerife cu scorul de 121-30, pe sferturi fiind 29-7, 24-9, 34-7 și 34-7. Alexandru Câmpean a încheiat cu 21 de puncte și 5 intercepții în jocul în care s-a remarcat cu 10/10 la nivelul aruncărilor. Toți jucătorii trecuți pe foaia oficială au înscris pentru U-BT.

În turneul de la Oradea (grupa C) primii care au jucat au fost tinerii baschetbaliști bihoreni, CSM Oradea trecând cu 69 la 45 de ALL STAR Podgorica vineri. Scorul pe sferturi a fost 12-12, 17-12, 24-9 și 16-12. Raul Purza (15 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive) și Răzvan Buzguta (13 puncte, 11 recuperări) au fost singurii români în double figures.

Ultima echipă românească intrată pe teren în EYBL U14 a fost Alpha Sport Team Sibiu, cea care a pierdut primul meci din grupa C de la Oradea, scor 62-74 în fața lui MAFC Budapesta-2 în urma unei reprize de prelungiri. Pe sferturi a fost 12-14, 11-11, 15-19, 21-15 și 3-15. David Kovacs a dus jocul în overtime cu o reușită de la jumătatea terenului, el totalizând 25 de puncte, 8 intercepții și 5 recuperări, următorul marcator al sibienilor fiind Ianis Vișa (11 puncte).