Stiri Juniori U14 Masculin

EYBL U14: Rezultatele echipelor românești în ultima zi a turneelor de la Budapesta și Oradea

Formațiile românești înscrise în grupele A și C ale European Youth Basketball League la categoria U14 au încheiat turneele de la Budapesta și Oradea cu ocazia meciurilor de duminică, 20 noiembrie.

CSM Oradea a deschis și a închis ziua în grupa C găzduită pe teren propriu, pentru început cedând în confruntarea cu Helios Suns, 59-89, pe sferturi fiind 15-33, 16-27, 19-21 și 9-8. Raul Purza a terminat cu 26 de puncte și 9 recuperări, următorul marcator al echipei fiind Răzvan Buzguta (14 puncte, 10 recuperări).

Ulterior, în ultimul meci din grupa C, orădenii au câștigat cu 71 la 69 în fața lui MAFC Budapesta-2 la capătul unui meci în care avantajul maxim a fost de 15 puncte. Rezultatul pe sferturi a fost 22-10, 7-19, 21-13 și 21-27. Alexandru Cornea, Raul Purza și Răzvan Buzguta au marcat toți câte 13 puncte, cel din urmă având și 12 recuperări.

Pe lângă aceste rezultate, CSM Oradea a obținut două victorii în precedentele zile, 69-45 cu All Star Podgorica și 88-51 cu BC Uzhgorod.

Alpha Sibiu a încheiat turneul de la Oradea fără victorie în urma înfrângerii din ziua finală, 68-88 cu Miskolci EAFC, pe sferturi fiind 37-12, 8-26, 9-16 și 14-30. Sibienii au irosit în acest joc un avantaj de 25 de puncte. David Kovacs și Alexandru Ghișe au avut câte 14 puncte, iar Ianis Vișa i-a urmat cu 10 puncte.

Celelalte rezultate ale sibienilor în grupa C au fost 62-74 vs. MAFC Budapesta-2, 72-75 vs. All Star Podgorica și 58-94 vs. Helios Suns.

În grupa A cei de la Știința București nu au avut deloc probleme și au încheiat cu 4-0 bilanț turneul de la Budapesta, în ultimul joc trecând cu 96-6 de Magec Tias Lanzarote. Scorul pe sferturi a fost 32-3, 30-0, 15-3 și 19-0, ibericii pierzând 70 de posesii în total. Cezar Mavovei și Andrei Popa au marcat ambii câte 18 puncte, cel din urmă având și 16 recuperări și 8 intercepții.

Rezultatele Științei, pe lângă acest ultimul duel, au fost 94-65 vs. DEAC Kosárlabda Akadémia, 111-41 vs. Porsche Basketball-Akademie Ludwigsburg și 109-35 vs. Soproni Kosárlabda Akadémia.

În fine, U-BT Cluj-Napoca a terminat cu un succes participarea la turneul de la Budapesta, pentru 3-1 bilanț, ardelenii trecând cu 83 la 72 de Porsche Basketball-Akademie Ludwigsburg. Pe sferturi a fost 32-20, 13-17, 18-25 și 20-10. Sebastian Lăpuște a totalizat 28 de puncte, 6 intercepții, 6 recuperări și 5 pase decisive, Darius Miron secondându-l cu 23 de puncte, 16 recuperări, 6 pase decisive și 6 intercepții.

Pe lângă acest rezultat, clujenii au avut în grupa A meciuri încheiate cu 88-98 vs. Zsiros Academy, 121-30 vs. Santa Cruz Tenerife și 109-85 vs. College Basket.

Cel de-al doilea turneu în grupa A va avea loc în perioada 23-26 februarie 2023 la Lanzarote, în Spania, iar meciurile contând pentru al doilea turneu al grupei C vor avea loc la Budapesta în perioada 17-19 februarie 2023.

*foto: Facebook Asociația Sportivă „Baschet Star” Oradea