Stiri Juniori U14 Masculin

EYBL U14: Știința București continuă parcursul perfect, U-BT Cluj și CSM Oradea au obținut noi victorii

Formațiile românești înscrise în EYBL U14 au avut noi meciuri sâmbătă, 19 noiembrie, în cadrul turneelor de la Budapesta și Oradea. O singură echipă nu a putut să câștige până acum vreun joc.

Alpha Sport Team Sibiu a deschis ziua cu un eșec în fața lui All Star Podgorica, 72-75, pe sferturi fiind 20-11, 22-18, 9-24 și 21-22. Sibienii au irosit un avantaj de 15 puncte în acest meci de la Oradea, David Kovacs (17 puncte, 5 recuperări, 3 intercepții), Alexandru Ghișe (14 puncte, 4/5 de la distanță, 3 intercepții), Luca Radu (12 puncte, 6 assist-uri) și David Morhan (10 puncte, 11 recuperări) fiind în double figures.

Ulterior, tot în grupa C, Alpha Sibiu a suferit o nouă înfrângere, de data aceasta la o diferență importantă, 58-94 în disputa cu Helios Suns. Pe sferturi a fost 12-26, 18-22, 12-29 și 16-17. Luca Radu (12 puncte) și David Kovacs (10 puncte, 8 recuperări, 3 intercepții) au fost principalii marcatori pentru sibieni, care au 0-3 bilanț.

CSM Oradea, gazda grupei C, a câștigat clar meciul cu BC Uzhgorod, 88 la 51, pe sferturi fiind 25-21, 26-13, 27-9 și 10-8, bihorenii conducând pe tot parcursul partidei. Raul Purza (25 de puncte, 11/16 la două puncte, 6 intercepții, 5 recuperări) și Mark Mocsar (20 de puncte, 5 intercepții, 4 recuperări) au fost cei mai buni marcatori orădeni, iar Răzvan Buzguta a contribuit cu un double-double.

Știința București a ajuns la trei victorii din tot atâtea meciuri în grupa A, de la Budapesta, după 109-35 contra lui Soproni Kosárlabda Akadémia, pe sferturi fiind 34-10, 21-14, 26-6 și 28-5. Șase tineri jucători de la Știința au fost în double figures, Bogdan Bistriceanu contribuind cu 22 de puncte li 5 recuperări, Eduard Jiga cu 20 de puncte și 8 recuperări, iar Andrei Popa a adunat 15 puncte, 11 intercepții și 7 recuperări.

U-BT Cluj are două meciuri câștigate din trei disputate în grupa A, „studenții” trecând cu 109-85 de College Basket, pe sferturi fiind 28-30, 25-19, 31-9 și 25-27. Sebastian Lăpuște (24 de puncte, 6 pase decisive) și Mihai Oaneș (23 de puncte, 9 recuperări) au fost principalii marcatori pentru ardeleni, alți doi colegi terminând în double figures.

Ultima zi a turneelor de la Budapesta și Oradea (20.11) programează următoarele meciuri pentru formațiile românești: