Stiri Juniori U14 Masculin

EYBL U15: Alpha Sport Team Sibiu și U-BT Cluj termină cu bilanț asemănător turneul din Ungaria

Alpha Sport Team Sibiu și U-BT Cluj-Napoca au încheiat primul turneu al Grupei B din acest sezon al European Youth Basketball League - Central Europe Region. Cele două reprezentante ale României au jucat la Debrecen în perioada 9-12 decembrie.

Sibienii au avut un start promițător cu Rátgéber Kosárlabda Akadémia Pécs (5-1), treptat maghiarii revenind și au preluat conducerea la 13-11, de unde au câștigat sfertul inaugural cu 18-17. Alpha n-a putut să întoarcă scorul și s-a văzut condusă cu 35-22, diferența la pauza mare fiind de 13 puncte, 39-26. Maghiarii au controlat în totalitate repriza a doua, impunându-se cu 31-15 în parțialul al treilea și în cele din urmă scorul final a fost 81-54.

Inter Bratislava n-a reprezentat un adversar greu pentru sibieni, care au condus în permanență cu excepția debutului, când slovacii au deschis scorul. Alpha Sport a avut 59 de puncte în față la un momenta dat și s-a impus categoric, 97-39. Gabriel Radu a terminat acest meci cu triple-double (22 de puncte, 18 recuperări și 10 pase decisive).

Următorul meci a fost la discreția Sibiului din nou, împotriva lui College Basketball Borgomanero, scorul la pauză fiind 43-30. Italienii au venit cel mai aproape la 55-49 pe parcursul părții secunde, însă românii s-au impus la final cu 79-66, fără mari emoții.

În fine, ultimul duel le-a adus în cale formația gazdă, Debreceni Kosárlabda Akadémia, cele două oferind un meci strâns în prima repriză, cu 36-30 la pauză pentru maghiari. Sibiul a revenit la conducere (43-40) și apoi de la 61-61 diferența făcându-se în favoarea lui Debrecen cu un final mai bun de meci și s-a terminat 76-65.

Doi sportivi din echipa antrenată de Darko Pandurovic au avut medii importante, Paul Itu (19.3 puncte, 5.3 recuperări) și Gabriel Radu (19.5 puncte, 16.0 recuperări, 5.0 pase decisive, 42.9% de la distanță), acesta din urmă terminând fiecare joc în double-double cel puțin.

Rezultatele sibienilor:

Joi (09.12) – vs. Rátgéber Kosárlabda Akadémia Pécs - 54-81

Vineri (10.12) – vs. Inter Bratislava - 97-39

Sâmbătă (11.12) – vs. College Basketball Borgomanero - 79-66

Duminică (12.12) – vs. Debreceni Kosárlabda Akadémia - 65-76

U-BT Cluj a avut un start dificil în competiție, pierzând primele două meciuri, cu Debrecen (67-81) și Inter Bratislava (64-81), după ce n-a condus niciodată pe parcursul celor 40 de minute în aceste întâlniri.

Primul succes a venit în fața lui Grosuplje, Clujul controlând primul sfert (23-7), de unde s-a ajuns la 31-13. Slovenii s-au apropiat în sfertul trei la 52-49 și apoi la 54-53, dar alb-negrii au avut mereu un răspuns, ultima dată scorul fiind strâns în parțialul decisiv la 71-70. U-BT a încheiat cu un run important și s-a impus cu 83-74. Alexis Petric s-a remarcat în acest joc, fiind la un pas de double-double (18 puncte, 9 recuperări).

Ardelenii au dominat total ultimul meci, cu BCM Orli Prostejov, terminând sferturile unu și trei cu 30 respectiv 32 de puncte înscrise. Clujenii au obținut victoria în acest meci într-o manieră clară, 106-43, Matei Amariei ieșind în evidență cu 24 de puncte și 17 recuperări.

Băieții antrenați de Sergiu Popa au încheiat turneul cu 2-2 bilanț, Alexis Petric (16.3 puncte), Andi Folea și Ianis Domocoș (ambii 11.0 puncte) fiind liderii Clujului.

Rezultatele clujenilor:

Joi (09.12) – vs. Debreceni Kosárlabda Akadémia - 67-81

Vineri (10.12) – vs. Inter Bratislava - 64-81

Sâmbătă (11.12) – vs. Grosuplje - 83-74

Duminică (12.12) – vs. BCM Orli Prostejov – 106-43

După acest prim turneu, Sibiul și Clujul ocupă locurile 5 și 6 în Grupa B. Următoarele meciuri se vor disputa la Pécs, tot în Ungaria, în perioada 15-18 ianuarie 2022.

*foto: Facebook EYBL