Andrei Mandache cel mai eficient jucător autohton al ultimei etape

În cadrul etapei a cincea a LNBM - Grupa valorică A au fost utilizați 12 jucători autohtoni care nu mai intră sub incidența regulii U 23. Au fost utilizați aceeași jucători ca în etapa precedentă.

Rolland Torok a fost cel mai utilizat jucător autohton peste 23 de ani din această etapă, jucătorul celor de la CSU Sibiu a fost utilizat peste 30 de minute în înfrângerea pe terenul campioanei en-titre. În același meci, Giordan Watson a fost din nou jucătorul român cel mai implicat pe faza ofensivă, cu 14 puncte și 4 pase decisive. Fostul căpitan al naționalei, Andrei Mandache, a fost foarte important pentru echipa sa în victoria cu BCM U Pitești și a terminat partida cu un indice de 15 unități la capitolul eficiență.