Giordan Watson, Andrei Mandache și Szabolcs Santa printre cei mai eficienți jucători autohtoni ai ultimei etape

În cadrul etapei a patra a LNBM - Grupa valorică A au fost utilizați 12 jucători autohtoni care nu mai intră sub incidența regulii U 23. Cu un jucător mai mult decât în etapa precedentă.

Rolland Torok a revenit în angrenajul celor de la CSU Sibiu și astfel numărul de români peste 23 de ani utilizați în LNBM-GVA a revenit la 12. Giordan Watson a fost, la fel ca în etapa anterioară, cel mai eficient jucător autohton. Prestații solide au avut și fostul căpitan al naționalei, Andrei Mandache și Szabolcs Santa, ambii dintre aceștia au terminat partidele în care au fost implicați cu un indice de 12 la capitolul eficiență. Rolland Torok a revenit chiar la meciul împotriva fostei sale echipe, acesta a fost motivat și a prestat un joc foarte fizic, terminând partida cu 8 puncte și 6 recuperări. Deși nu a fost într-o zi extraordinară din punct de vedere ofensiv, Andrei Calnicenco a pus serios umărul la victoria echipei sale în derby-ul Transilvaniei și a terminat partida cu 7 recuperări.