Minute | 27:17 |
Puncte | 23 |
Pase decisive | 2 |
Recuperari | 9 |
Eficienta | 26 |
Foto: photosport.ro
Lista celor nemulţumiţi de decizia Adunării Generale care a votat luni, 7 mai, ca începând cu sezonul următor să fie desfiinţată regula jucătorului autohton respectiv să se permită unei echipe să înscrie 6 jucători străini pe foaia oficială de joc, este completată de Claudiu Fometescu.
Jucătorul emblematic al Diviziei A masculine de baschet, ce va împlini pe 29 septembrie vârsta de 39 de ani, ne-a declarat că nu este mulţumit de decizia luată însă "degeaba urmăm noi, decizia e luată". Fometescu explică, în următoarele rânduri, care este problema actuală a baschetului românesc, în opinia sa.
Ce părere ai despre regula ce permite 6 jucători străini ?
Ce să mai zic. Nu e nimic de zis. Văd că degeaba urlă forum-urile, degeaba urlăm noi, că e o decizie luată. Degeaba ne întreabă cineva ceva, s-a hotărât. Nu sunt de acord, bineîneţles, nu avem ce să facem pentru că suntem jucători activi în momentul de faţă şi nu avem niciun cuvânt de zis.
Având în vedere că eşti unul dintre veteranii Diviziei A masculine de baschet, ce efect crezi că va avea această decizie ?
Sunt veteran, sunt implicat mai mult decât jucătorii care au declarat câte una, câte alta. Eu îl am pe fiul meu la baschet, dar sper să se schimbe ceva în vreo 3-4 ani când apare el la seniori. Problema este cine îi instruieşte pe copiii aceştia. Ne dorim cu toţii ca jucătorii tineri să aibă valoare, dar cine să-i instruiască ? Părerea mea este că noi, la nivel de juniori, nu avem reţeta de a scoate jucători de performanţă. Ne minţim unii pe alţii, când câştigăm un titlu naţional, că facem una şi cealaltă cu respectiva generaţie. Nu. Ne trebuie reţeta de a scoate un jucător de performanţă. Jucătorul acela poate să fie pivot, fie conducător de joc, fie extremă. Părerea mea e că dacă ai un pivot pe mână trebuie să-l ajuţi pe ală să crească. Nu trebuie să clădeşti o echipă ca să câştigi campionatul şi pe urmă să nu faci nimic mai departe.
Ce crezi că gândesc tineri jucători din România după această decizie ?
Eu încerc să vorbesc cu părinţii, pentru că eu sunt un părinte şi vorbesc ca un părinte, îi îndemn să stea liniştiţi, cel puţin generaţia copilului meu sau generaţiile apropiate copilului meu. Trebuie să trăim cu impresia că putem educa aceşti copii pentru baschet şi să facem eforturi ca să le oferim condiţii, adică antrenori şi condiţii pentru baschet pentru că dacă nu-i ajută nimeni să fie mai buni, cum să devină ei mai buni?
Problema nu se pune la copii, ci la părinţi. Copilul o să meargă să se joace, numai că părintele gândeşte viitorul şi în cazul nostru, ce viitor poate să gândească când nu are unde să-l trimită? Copilul merge, se joacă, mama, tata plăteşte o taxă, însă dacă nu există viitor...
Ai fi de acord ca Divizia A să fie formată din 12 echipe ?
Aici nu aş fi de acord pentru că deja recunoaştem că nu avem jucători români. Dacă ne chinuim să-i formăm eu zic că România suprotă 16 echipe. În momentul de faţă, având în vedere că nu sunt jucători români, părea o soluţie, însă eu nu aş pleda pentru 12 echipe, ci pentru o formare a profilului de jucător. Pe mine nu mă încălzeşte cu nimic că echipa X este campioană naţională, indiferent de vârstă. Mă dezamăgeşte când văd un copil de perspectivă şi în 2 ani de zile se pierde.
Zona Transferurilor 2025 - Liga Națională de Baschet Masculin
Trey Woodbury sosește de la Aris Salonic și va evolua pentru U-BT Cluj-Napo...
Nathan Mensah, din Euroligă direct la U-BT Cluj-Napoca
Zona Transferurilor 2025 - Liga Națională de Baschet Masculin
Trey Woodbury sosește de la Aris Salonic și va evolua pentru U-BT Cluj-Napo...
Kadre Gray a semnat cu Slask Wroclaw și va juca în BKT EuroCup
1 comentariu la aceasta stire:
subscriu
cu 13 ani în urmă (08.05.2012) RaspundeA punctat perfect Claudiu " NU AVEM RETETA DE A SCOATE JUCATORI DE PERFORMANTA".
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!