CSM Galați trece de Athletic Constanța la capătul unei partide echilibrate

Sala Sporturilor din Târgu Jiu a găzduit partida dintre CSM Galați și Athletic Constanța, încheiată cu scorul de 75-69 în favoarea echipei de la Dunăre

Disputa a debutat sub semnul echilibrului și a decurs așa până aproape de pauza mare, moment în care echipa din Constanța s-a distanțat la 6 puncte grație unui coș semnat de Daniel Mâinea, 37 la 31. Totuși, gălățenii au fost mai lucizi în ultimele minute ale primei reprize și au reușit să egaleze situația înaintea de intrarea la vestiare, 39 la 39

Siler Schneider a înscris de la distanță primele puncte ale sfertului trei, însă după 30 de minute de joc, echipa condusă de pe bancă de Florin Nini era cea care era în față cu trei puncte, 58-55.

Ultimul act a aparținut tot celor de la CSM Galați, care s-au distanțat la 10 puncte pe tabelă și apoi au gestionat bine finalul. Astfel, la finalul celor 40 de minute de joc, tabela arată o diferență de 6 puncte în favoarea gălățenilor, 75-69.