CSM Oradea profită de absențele Mureșului și se impune categoric

Adrian Micinic

05.12.2012

90-54
10-1 Statistica 7-4

CSM Oradea a depășit pe BC Mureș, scor 90-54, într-un meci contând pentru etapa a 11-a în Liga Națională de baschet masculin. Formația oaspete a jucat acest meci fără trei jucători din rotația de bază: Balaban, Ciric și Ceskovic.

Primii cinci
Oradea - Franklin, Dillon, Maric, Pesic, Topcov
Mureș - Cuic, Baczo, Peciukas, Jucan, Dumitru

Gazdele bagă mingea sub coș la prima fază și Topcov izbutește un coș cu fault. Maric marchează după o combinație din trei secunde, iar apoi din afara semicercului. Baczo aruncă cu curaj, dar nu este precis. Pesic punctează tot de sub panou. Sekulovic cere timp după trei minute, perioadă în care oaspeții nu au marcat din acțiune. Vaitodas Peciukas transformă de la distanță la prima fază colectivă bine executată. Apoi, BacZo transformă în tranziție din serviciul lui Jucan. Mureșul se apără zonă, însă aruncările gazdelor sunt imprecise. Pesic înscrie în tranziție cu o aruncare de la semidistanță. Jucan răspunde pe contraatac, iar Cuic marchează din spatele semicercului egalând situația la 12, prilej pentru Achim să ceară timp de odihnă.
Topcov este servit ideal și la timp de Pesic petru două puncte din spațiul de trei secunde. Pivotul gazdelor se descurcă excelent sub coșul advers, însă oaspeții răspund. Topcov comite a 2-a greșeală personală. Secvența inaugurală se încheie cu serviciul perfect al lui Franklin pentru Pesic, respectiv cu liberele lui Topcov, scor 20-16.

Mureș începe actul 2 cu Tudosă și Baczo pe parchet, dar Peciukas găsește coșul. Țibîrnă înscrie de sus din pasa lui Maric. Pesic comite a 2-a greșeală personală. Țibîrnă își bate adversarul în relație unu la unu, profitând de lipsa pivotului la oaspeți. Maric îngroapă două aruncări din afara semicercului pentru a mări avantajul gazdelor la 12 puncte în minutul 15, moment în care Sekulovic își folosește al doilea timeout din prima repriză.
Maric este de neoprit și marchează de două ori consecutiv pentru gazde. Între aceste reușite Adebayo aduce două puncte pentru Mureș, iar apoi Jakab punctează cu panoul. Peciukas transformă de la distanță și strânge la 12 puncte, însă Cuic este sancționat cu fault tehnic. În câteva secunde gazdele primesc șase libere, dar transformă doar patru, suficiente pentru a urca la un plus 16 pe tabela de marcaj. Repriza se încheie cu alte două libere, transformate de către Stefanovic, la pauză scorul fiind de 45-27.

Repriza a doua începe modest, cu greșeli de ambele părți. Topcov înscrie o liberă, iar apoi Dumitru aduce primul coș din acțiune, după două minute de joc. Ranklin interceptează și îl servește pe contraatac pe Dillon. Apoi Jucan marchează un coș cu fault. Oradea așează atacul, Pesic găsindu-se la finalizare. În replică, Cuic recuperează ofensiv și trimite mingea în coș. Urmează mai multe posesii pierdute succesiv de gazde, însă mureșenii nu sunt preciși la finalizare. Maric înscrie pentru trei puncte, însă Cuic reușește o acțiune individuală pe tot terenul. Lupusavei îngroapă o aruncare de trei puncte mărind ecartul la 20 de puncte în minutul 28. Țibârnă înscrie ultimele puncte ale sfertului al 3-lea, scorul, după 30 minute, fiind de 61-38.

Baczo marchează de la linia de pedeapsă, iar Țibîrnă răspunde de la linia de pedeapsă. Maric mărește diferența la 25 de puncte. Sârbul este retras pe bancă, dar Dillon îl servește ideal pe Țibîrnă, care punctează de sub coș. Cuic îl găsește pe Jucan în extremă și acesta punctează. Lupusavei îl bate pe Jucan pe pătrundere și înscrie cu o oferită în absența pivotului din echipa oaspete. Franklin îi pasează la alley-oop lui Țibîrnă care punctează prin slam dunk înainte de a fi înlocuit cu Lazar. Lupusavei și Dillon înscrie de la distanță mărind diferența la 37 puncte. Oradea joacă ultimele patru minute cu Hora și Ciordaș, având cinci români pe parchet. Primul finalizează pe pătrundere după tripla oaspeților. Lazar recuperează ofensiv și direcționează mingea în coș cu o execuție în forță. Rezultatul final a fost de 90-54.

Echipa oaspete a fost susținută de un grup de aproximativ 50 de suporteri, bine dotați, a căror prezență s-a făcut simțită în pofida unei săli pline și gălăgioase.

Cu ocazia acestui meci Galeria Leii Roșii, CSM Oradea și publicul prezent la Arena Antonio Alexe au participat la o acțiune de strângere de cadouri pentru copiii cu nevoi speciale.