CSM Târgu Jiu câștigă meciul cu Dinamo după o repriză de prelungiri

CSM Târgu Jiu s-a impus în fața celor de la Dinamo București, scor 96-88 după o repriză de prelungiri (22-18, 13-22, 32-20, 13-20, 16-8). Partida din cadrul turneului 7 LNBM a avut loc pe terenul grupării din Capitală.

Echipele de start

Dinamo: Masters, Casale, Price, Armwood, Calenic

Târgu Jiu: Nikolic, Rogava, Berculescu, Spurgeon, Borșa

Gorjenii au început partida cu un four-point play reușit de Spurgeon, 0-4, dar bucureștenii au reușit ulterior un run de 10-0 pentru ca tabela să indice scorul de 10-4. Gruparea din Târgu Jiu a replicat cu un parțial de 13-0 iar scorul devenise 11-20. A venit din nou rândul alb-roșilor să înscrie mai multe coșuri fără ca oponenții să aibă răspuns, astfel că după ce Abukar a marcat printr-un lay-up tabela a indicat 18-20. Ultima reușită a primului act i-a aparținut lui Gheorghe, astfel că Târgu Jiu avea un avantaj de 4 lungimi după primele zece minute, 18-22.

După primele secvențe ale sfertului doi, Dinamo reușit egalarea prin Abukar, 22-22. Același jucător i-a adus pe alb-roșii în avantaj, 24-22 și a mărit diferența de pe tabelă la 4 puncte, 26-22. Borșa a dat răspunsul pentru gorjeni din apropiere, 26-24, însă tot Abukar a înscris de la mare distanță pentru 29-24. Dinamo se distanțează la 31-24 prin Ferguson Masters, însă Borșa marchează două coșuri consecutive și scorul devine 31-28. Oaspeții au continuat să fie periculoși în ofensivă și au stat în coasta adversarilor, micșorând în mai multe rânduri diferența la doar un punct. Totuși, Masters a înscris de la mare distanță pentru 36-32, însă McClain a găsit și el ținta prin același procedeu, 37-35. Calenic a stabilit scorul pauzei după ce marcat la rândul său un coș de trei puncte, 40-35.

Dinamo s-a distanțat la 8 lungimi în startul reprizei secunde, 43-35 și 45-37, însă Târgu Jiu a venit la trei puncte în spate după reușita lui McClain de lângă panou, 45-42. Rogava i-a adus pe gorjeni în avantaj cu un coș din spatele semicercului, 47-50 iar Dinamo a trecut din nou la conducere prin Berceanu, 55-54. Nikolic a înscris de la mare distanță pentru Târgu Jiu, 58-62 și Rogava a închis tabela înaintea sfertului patru după ce a marcat din afara arcului de cerc, 60-67.

Price a punctat și el din spatele liniei de 3 puncte la primul atac din actul următor, scor 63-67. Abukar și-a apropiat echipa la două lungimi, 65-67 iar Masters a punctat pe contraatac pentru 69-70, scor înregistrat la jumătatea sfertului. Borșa a marcat de lângă panou pentru a mări ecartul, 69-72. După o acțiune frumoasă de echipă, Târgu Jiu se distanțează la 5 puncte pe tabelă, 71-76. Calenic punctează printr-un lay-up iar Năsturescu transformă o liberă pentru ca scorul să devină 74-76. Andrei Calenic reușește un coș cu fault, dar ratează libera suplimentară, 76-78. Partida se încinge în ultimele două minute iar scorul era gal cu 21 de secunde rămase, 80-80. CSM Târgu Jiu nu reușește să fructifice ultimele faze ofensive și astfel se intră în overtime.

Rogava marchează din spatele semicercului, 82-85 și tot el înscrie una dintre cele două libere acordate, 82-86, moment în urma căruia Dinamo a solicitat timp de odihnă. Indicațille oferite la time-out nu au avut efectul scontat iar cu 50 de secunde rămase din prima repriză de prelungiri tabela indica 86-90. Borșa și McClain majorează ecartul la 8 puncte, 86-94 iar Ferguson Masters înscrie din apropiere pentru Dinamo, 88-94. Ulterior, McClain stabilește scorul final din dreptul liniei de fault.

Principalii evidențiați

Târgu Jiu: Revaz Rogaza 24 de puncte, 7 assist-uri, 4 recuperări; Alin Borșa 19 puncte, 16 recuperări; Jacob Spurgeon 19 puncte, 15 recuperări; Darien McClain 16 puncte, 7 assist-uri

Dinamo: Timothy Price 23 de puncte, 9 pase decisive, 7 recuperări, 4 intercepții; Mohamed Abukar 19 puncte, Javon Ferguson Masters 17 puncte, 6 recuperări, 5 assisturi; Andrei Calenic 15 puncte, 6 recuperări, 2 capace