CSU Sibiu pierde categoric meciul cu Oradea

Ana-Maria Mătuşoiu

06.12.2015

Tactica lui Dan Fleșeriu n-a mai dat roade și de data aceasta, CSM-U Oradea stopând hegemonia sibienilor, care nu l-au avut în teren pe căpitanul Octavian Popa Calotă, accidentat. CSU Sibiu a pierdut, sâmbătă seara, pe teren propriu, cu scorul de 68-89 (15-24, 19-27, 17-17, 17-21) și cade pe locul doi în campionat la sfârșitul turului. În fotoliul de lider s-a așezat acum Oradea, care a acumulat 18 puncte după această victorie.

Elevii lui Cristian Achim au făcut legea pe terenul lui CSU, dar fanii sibieni și-au răzbunat favoriții cu vârf și îndesat. Cu 10 minute înainte de startul partidei, Sala „Transilvania” devenea neîncăpătoare și extrem de gălăgioasă. Îmbrăcați în galben, suporterii Sibiului și-au împins favoriții de la spate necondiționat, chiar dacă elevii lui Dan Fleșeriu au făcut pasul înapoi în partida cu Oradea, fiind conduși și cu 23 de puncte. Nici cei aproximativ 20 de suporteri veniți să o susțină pe Oradea nu s-au lăsat mai prejos. La finalul meciului, aceștia au dat o frumoasă dovadă de fair-play aclamând echipa Sibiului,.

Dan Fleșeriu a început partida cu același cinci pe care avea să îl trimită în teren și după pauza mare: Hardy, Mijajlovic, Păun, Gilbert și Harrison. Cristian Achim a mizat pe un prim cinci format din Mandache, Barac, Nuhanovic, Franklin și Barnette, ultimul fiind cel care a deschis scorul cu un coș de două puncte. Sibiul a dat imediat replica prin Georgian Păun, care a marcat din interiorul semicercului. Scorul era 7-6 pentru CSU Sibiu în minutul trei al partidei, dar Oradea avea să preia rapid conducerea, la jumătatea primei reprize roș-albaștrii având deja 7 puncte avans. Păun și Lalovic au redus din diferență și s-au apropiat la un punct de adversari, însă galben-albaștrii nu au putut să țină de rezultat, primul sfert terminându-se în favoarea elevilor lui Cristian Achim: 24-15.

Oradea a continuat jocul bun și după pauză, adjudecându-și sfertul doi cu 27-19. Roș-albaștrii au înscris din nou primii, prin Markovic, care a trimis mingea în coș din afara semicercului. Lalovic și Mijajlovic au înscris pentru CSU, însă Lucic a fost și el pe fază și a trimis alte 2 puncte în contul echipei sale. Peste câteva minute, scorul era net favorabil pentru orădeni, iar Fleșeriu privea nedumerit de pe margine cum elevii săi risipeau una după alta șansele de a marca. Partea a doua a partidei s-a terminat 34-51, orădenii intrând în pauza mare cu un avantaj de 17 puncte.

Sibienii și-au revenit în sfertul trei, însă cele 17 puncte marcate în 10 minute de joc nu au făcut diferența pe o tabelă care își alesese deja favorita. Formația lui Fleșeriu a început în forță penultimul act, marcând 7 puncte prin Mijajlovic, Hardy și Gilbert, care nu le-au dat șansa orădenilor de a împinge mingea în coș. Aceștia au reintrat repede în joc și au înscris 17 puncte, sfertul terminându-se la egalitate. Scorul general era 51-68 cu 10 înainte de finalul partidei.

Imediat după startul ultimului act, Markovic mărea diferența pentru echipa sa, Oradea distanțându-se cu 20 de puncte de CSU Sibiu. Forțat de resimțirile unora dintre elevii săi, Dan Fleșeriu i-a introdus în teren și pe tinerii jucători Vlad Tincu și Cornel Cioacătă, care au reușit să înscrie 3, respectiv 5 puncte. Partida s-a încheiat 68-89, orădenii impunându-se cu 21 de puncte în fața lui CSU Sibiu.

CSM-U Oradea a mizat în partida cu CSU Atlassib Sibiu pe un joc ofensiv care i-a ieșit ca la carte. Markovic a arătat o formă excelentă, înscriind 27 de puncte, iar colegul său Sean Barnette 19. În tabăra adeversă, Kevin Hardy a înscris cele mai multe puncte ale lui CSU, 18, urmat îndeaproape de Gilbert, care și-a ajutat echipa cu 17 puncte.

*foto: Ana-Maria Mătuşoiu