Stiri Liga Natională de Baschet Masculin

Etapa a 6-a demarează la Timișoara. Leii din Banat primesc vizita Piteștiului

Adrian Micinic

Adrian Micinic
31.10.2012

Liga Națională

Etapa a 6-a

Sala Constantin Jude

3-2  Fișa Meciului  3-3

BC Timișoara primește vizita lui BCM U Pitești în prologul etapei a 6-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin. Meciul va avea loc joi (01.11), la Sala Constantin Jude din Timișoara, cu începere de la orele 18:15. Partida poate fi urmărită în transmisiune directă la DigiSport 3 respectiv Digi 24 Timișoara.

Meciul se dispută mai devreme pentru a permite ambelor echipe să aibă mai mult timp de pregătire în vederea debutului în FIBA EuroChallenge, programat pentru săptămâna următoare.

Se întâlnesc două echipe care au avut suficiente probleme în acest debut de sezon. Ambele au avut nevoie de timp pentru a integra noile achiziții, pentru a-și stabili identitatea și a pune la punct jocul propriu-zis pe ambele faze. Lucru deloc ușor de realizat în condițiile în care și jucătorii vechi au avut de asimilat noi informații și în același timp au avut nevoie de timp pentru a se obișnui cu noii colegi atât din punct de vedere al calităților și particularităților fiecărui, cât și a caracteristicilor personale ale fiecăruia.

Poate fi un meci foarte interesant în condițiile în care ambele formații au un număr important de arme ofensive. În același timp, sunt două echipe capabile din punct de vedere defensiv. Este un examen important și deznodământul partidei poate influența într-o măsură din punct de vedere al moralului.

Piteștiul, deși nu a găsit cheia succesului în jocurile din deplasare în acest debut de sezon, este o echipă capabilă să joace foarte bine în meciurile cu adversari de calibru. În schimb, Timișoara, vine după o victorie nebună, dar a rămas datore la precedentul joc în fața propriului public.

Se anunță câteva dueluri directe extrem de atractive pe mai multe posturi. Ambele protagoniste au câțiva jucători de certă valoare. Jovanovic va avea de luptat împotriva lui Gennie, în vreme ce la pozițiile 3-5 se anunță câteva împerecheri extrem de interesante și care oferă antrenorilor posibilitatea să jongleze. În mod deosebit trebuie urmărit duelul dintre Dominique Archie și Marcel Jones, doi jucători versatili, serioși și ambițioși, dar cu anumite particularități specifice. Rămâne de văzut în ce măsură acestea vor avantaja/dezavantaja cele două echipe.

Nu trebuie omis faptul că cele două formații au jucat finala Cupei României în sezonul trecut. Argeșenii au triumfat atunci la o săptămână după ce au triumfat și la Timișoara, în campionat. În loturile celor două echipe se regăsesc câțiva dintre jucătorii care au evoluat în acele partide.

Va fi ultimul meci al ambelor echipe înaintea startului în cupele europene. Lucru ce echivalează cu faptul că până spre sfârșitul anului calendaristic aceste formații vor juca în sistemul marți - vineri/sâmbătă. Lucru pe care Piteștiul l-a experimentat deja întrucât în cursul săptămânii trecut a disputat un joc în devans.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!