Miercurea Ciuc se află la prima victorie în anul 2013

28.04.2013

70-76

21-23, 11-25, 17-16, 21-12

Statistica meciului

Meciul 2 al seriei dintre Farul Constanța şi Miercurea Ciuc s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, o victorie în premieră pentru ciucani în anul 2013. Elevii lui Laszlofy Botond şi-au adjudecat cea din urmă partidă disputată pe terenul gazdelor de la malul mării cu scorul de 76 la 70, într-o confruntare în care aceştia şi-au dominat adversarii în mare parte a celor 40 de minute.

Dacă în cursul zilei de sâmbătăprima confruntare dintre cele două protagoniste a consemnat succesul cu fir întins al amfitrionilor, în cel de-al doilea meci situaţia a luat o întorsătură suprinzătoare, am putea spune.

Căaşi în partidă de ieri, Farul a avut un debut cu stângul, oferindu-le oponenţilor şansa de a-şi adjudecă primul sfert cu scorul de 23 la 21. Ciucanii au condus de a lungul întregului prim sfert, exceptând startul meciului, tabela de marcaj fiind inaugurată de reuşita lui Nenad Markovic.

Începutul actului cu numărul 2 a constituit momentul decisiv al partidei. Echipa clasată la finele sezonului regulat pe poziţia a 15-a a avut parte de un parţial de 16 la 1, fapt care a fost fatal formaţiei constănțene. Contrar celor întâmplate ieri, trupălui Costel Cernat nu a mai revenit în joc, fiind asupriţi de adversarul lor, ce a reuşit  îşi impună ritmul până la sfârşitul confruntării.

Cea de-a doua secvenţă a meciului a fost una lipsită de istoric. Oaspeţii, asiguraţi de diferenţa construită în sfertul secund, au reuşit  se menţină pe poziţii. În tabăra adversă, tentativele de a se apropia de oponenţi au eşuat, finele partidei anunţând victoriasă gruparea ciucană cu scorul de 76 la 70

Deşi a fost un succes categoric înregistrat de ciucani, statisticile, modeste de altfel, au fost echilibrate. Echipa câştigătoare s-a impus la capitolul aruncărilor din acţiune ( 42%-40%), cât şi la cel al aruncărilor din spatele liniei de pedeapsă (50%-46%). Sub panou, lupta la recuperări a fost câştigată de gazde cu 39 la 37cât despre jocul colectiv, acesta nu s-a făcut remarcat în niciunul dintre jocurile celor două formaţii (11-13 pase decisive pentru oaspeți).

Remarcaţi ai partidei:

CS Farul Constanța: Jeremi Booth: 19 puncte, 3 recuperări, 17 eff.; Angel Santana: 14 puncte, 5 recuperări, o păsa decisivă, 11 eff.; Nenad Tomasevic: 11 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, 13 eff.

BC Miercurea Ciuc: Ivan Harris: 23 puncte, 4 recuperări, 20 eff.; Franjo Bubalo: 16 puncte, 10 puncte, 6 pase decisive, 24 eff.; Sasa Avalic: 16 puncte, 3 recuperări, 4 pase deicive, 13 eff.

Seria rămâne deschisă, iar următoarele două meci se vor desfăşura în fieful celor de la Miercurea Ciuc. Vor fi două meciuri în care ambele echipe vor putea pune capăt presiunii, însă totodată există posibilitatea şi unei remize. Rămâne însă de văzut cum ciucanii vor reuşi  profite de terenul propriu sau cum trupă adversă va reuși  se adune după acest eşec şi  se prezinte în faţa oponenţilor.