Stiri Liga Natională de Baschet Masculin

Mihai Silvășan: „Ne-au bătut 49-39 la recuperări, ceea ce este inadmisibil pentru o echipă ca a noastră”

Mihai Silvășan: „Ne-au bătut 49-39 la recuperări, ceea ce este inadmisibil pentru o echipă ca a noastră”

U BT Cluj-Napoca rămâne neînvinsă în actulul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin și după meciul din finală. Campioana României a învins-o cu scorul de 74-69 pe CSM CSU Oradea și a făcut 2-0 la general.  

La finalul partidei, Mihai Silvășan a tras câteva concluzii și s-a declarat nemulțumit de lupta la recuperare dată de elevii săi:

„E victorie. Este 2-0 și asta este tot ce contează. Mă așteptam, după cum am spus și după primul meci, nu mă așteptam la o diferența mare și în acest meci. Jocul nostru pe partea ofensivă nu a funcționat extrem de bine. Cu toate aceastea, în apărare am reușit în repriza secundă am reușit să câștigăm niște mingi și să nu-i lăsăm pe ei să marcheze. I-am ținut la 69 de puncte, ceea ce este foarte bine. Evident că trebuie să corectăm niște lucruri și să avem altă mentalitate, altă intensitate, dacă vrem să câștigăm un meci la Oradea. Va fi cu mult mai greu. Trebuie să arătăm o altă față, să nu mai pierdem la recuperări. Ne-au bătut 49-39, ceea ce este inadmisibil pentru o echipă ca a noastră. Indiferent de cum ne simțim în ziua respectivă trebuie să găsim soluții pentru a învinge, chiar dacă nu marcam niciun coș de 3 puncte, dau un exemplu. Ne apărăm și îi facem pe ei să marcheze mai puțin decât noi.”

Finala se mută la Oradea, meciul 3 fiind programat sâmbătă, 18 mai, cu începere de la ora 18:30.

foto: u-bt.ro

3 comentarii la aceasta stire:
  • CSM CSU Oradea Malone Karl :

    Tall poppy syndrome
    Papa CoAch a luat la Cluj un 0-2, dar a și dat la rîndul lui un 2-0: 1 cînd a arătat arbitri cu degetul și i-a făcut să fie lorzi și 2 cînd a scăpat de Rangă, că i se vedeau mustățile albe (de la pisica care s-a jucat prea mult la oala cu smîntînă...)! Și uite așa H'Akeem the Dream are ocazia să-și dezvolte tactica de genul Indiana Pacers și să egaleze acasă la doi!

    cu 8 luni în urmă (15.05.2024)
    • boogie:

      Malone song
      Cica se aude pe la Cluj ca B.U.G. Mafia ii canta la Papa CoAch: "ii posibil s-o dai,dar e probabil s-o iei"

      cu 8 luni în urmă (15.05.2024)
    Raspunde
  • varu silvois :

    Liberele și recuperarile
    Din păcate pentru clujeni, lupta la recuperare și eficientă la libere e doar o excepție concretizată în meciul 1 al finalei. E frustranta că alte echipe ne bat la acest capitol (inclusiv în EuroCup) dar..... e bine că totuși câștigăm meciurile. Nu cred că ajunge doar faptul că antrenorul conștientizează acest lucru. Jucătorii au valoare individuala incontestabilă, de aici și rezultatele frumoase ce au fost obținute, prin urmare ce sa fie!? Sa zicem. Lipsa de concentrare.

    cu 8 luni în urmă (15.05.2024) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!