Steaua CSM EximBank, câștigătoare în partida cu BCM U Pitești

Lucian Călinescu

18.09.2015

Steaua

Joi (17.09), la Sala Sporturilor Trivale, s-au disputat finalele din cadrul Memorialului Georgel Ziguli. În finala mică, CSU Sibiu s-a duelat cu Lukoil Academic Sofia, campioana Bulgariei, în timp ce în finala mare, BCM U Pitești, gazda turneului, a întâlnit-o pe Steaua CSM EximBank.

Locul  3 a fost adjudecat de Lukoil. Formația ce va participa în FIBA Europe Cup, a trecut fără probleme de CSU Sibiu, scor 81-58.

Meciul mult așteptat de către fanii piteșteni a fost cel dintre BCM U și Steaua. Prima repriză a fost una în care steliștii au profitat de greșelilor gazdelor, atât din atac, cât și din apărare. În primul sfert, Levi Szijarto (Steaua) și Alexandru Neguț (BCM U Pitești) au ieșit accidentați de pe parchetul de joc. În fine, scorul la pauză era 43-27 în favoarea Stelei. Primele 15 minute ale reprizei a doua au fost controlate în totalitate de BCM U. Cu Ron Ross în mare formă, echipa lui Jovica Arsic a reușit să egaleze în sfertul decisiv. Cu toate acestea, Steaua, formația ce va reprezenta România în EuroCup, nu a cedat. Rasic și Marinovic au înscris de la distanță în ultimele minute, Cooper nu a greșit de sub panou, iar prima ediție a Memorialului Georgel Ziguli a fost câștigată de bucureșteni.

Marco Marinovic a fost principalul realizator al Stelei. Fundașul a avut 17 puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive. Ikovlev, Rasic și Nicoară au bifat câte 12 puncte pentru Steaua. Ultimul amintit a terminat meciul cu 9 recuperări. De partea cealaltă, pentru Pitești, Ron Ross a avut 20 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive, Adrian Tudor a totalizat 12 puncte, 3 recuperări și 2 intercepții, iar Aleksandar Mladenovic a adăugat 7 puncte și 6 recuperări.

Cele trei echipe românești au disputat în aceste zile ultimele meciuri înaintea debutului din Cupa României. CSU Sibiu va da piept cu BC Mureș, Steaua o va întâlni pe SCM U Craiova, iar BCM U Pitești va evolua împotriva celor de la Dinamo București.

19 comentarii la aceasta stire:
  • FC Argeș Pitești Shakall :

accidentari
    Cam multe accidentari la pitesti,trebuie facut ceva poate un preparator fizic mai pregatit

cu 8 ani în urmă (18.09.2015)
    • FC Argeș Pitești Rudolf:

re
      Probabil tu nu ai fost la meci, daca spui asta. Negut a cazut dupa duelul din aer cu Cooper, care probabil l-a lovit cu bratul in gat. Asta nu tine de pregatirea fizica, ca un mic detaliu. Singurul accidentat e Stamenkovic, care sper sa isi revina!

• FC Argeș Pitești adu:

re
      Probabil sacalul se refera si la perioada anterioara.cand au avut probleme si kuksiks si stamenkovic si tudor..probabil si altii.

re
      Daca ai fost la meciul cu DInamo, ai fu vazut ca Kuksiks a primit o lovitura in genunchi

• FC Argeș Pitești Shakall:

meci
      Indradevar nu am fost la meci, dar de cate ori a fost un meci amical de fiecare data a trebuit sa avem accidentati, cel putin asa s-a scris

• FC Argeș Pitești adu :

joc
    Statistica nu avem?pt cei ce nu au fost la meci?nici pe facebook nu este.ce parere aveti de echipa?cei care ati vz meciurile?jucatori eu zic ca avem.dar inca nu formam o echipa.jucatori precum ross,bobrov,kuksik sau mladenovic ar trebui sa faca diferenta.

re
      Eu vin la baschet de cativa ani buni. Anul trecut am avut o echipa buna, cu jucatori care puteau evolua doar pe o pozitie. Anul asta avem jucatori care o pot face pe mai multe, deci un avantaj. Eu am fost la ambele meciuri. Echipa, pentru amicale, e ok, chiar buna. Se vede ca mai lipseste un conducator de joc, sunt sigur ca atunci cand va reveni Stamenkovic, va fi foarte bine. Ieri a fost simpla treaba. Ross a fost tinut bine in prima repriza de stelisti. In a doua, Arsic a stiut ce sa faca cu el si l-a pus in valoare. Mi-a placut jocul lui Adi Tudor ieri. Jogela aduce un mare plus, multa energie, dribleaza bine. Bobrov a avut un adversar de calibru ieri, pe Amis. Bobrov cred ca este mult peste Djapa. Se apara foarte bine, face interceptii. Lui Mladenovic nu i-a mers meciul ieri, dar sunt zile si zile. El a fost cam cel mai constant in amicale (17-18 pct). Cat despre Kuksiks, ca o parere, are sut bun. Trebuie sa fie la distanta ca sa poata arunca, altfel, e greu. Se apara binisor. Stancut, o surpriza placuta. Vlaicu, la fel! Imi plac romanii, nu avem vedete, dar avem jucatori buni! Cred ca putem sa castigam cu Dinamo! Important este castigat mult in campionat, ca avem -3. HAI BCM U!!! PS: Inca o data pentru Shakal, pregatirea fizica nu te fereste de lovituri in timpul meciului. Pregatirea fizica te ajuta sa duci meciul pana la capat, asa cum am facut noi ieri! Pacat ca nu ai fost la meci!

echipa
      ca o parere personala anul trecut am avut mai mult "vedete", dar nu s-a stiut cum sa se construiasca o echipa, anul acesta pare sa avem o echipa si un antrenor cu adevarat dedicat. Hai PITESTI!!!

aha
      Si mie mi se pare ca suntem mai buni ca anul trecut,poate sub panou cu adversari puternici o sa avem probleme.eu il vad pe bobrov jucator de clasa.

• FC Argeș Pitești Renan:

@Adu
      Daca n ai reusit sa vezi statistica o gasesti pe fb, pe pagina Steaua Baschet

ms renan
      Super

recuperari
      Ne.au rupt la recuperari 48 la 31.sapera pune mare accent pe recuperari.iti pot castiga meciul.

Re
      Ne-au rupt pentru ca fluierasii i-au dat in 90 de secunde, 3 faulturi lui Bobrov. A jucat f putin

• tzontzolino :

levi si negut
    Sunt ok cei doi?Levi dus la ambulanta iar Negut deja ne speriase rau cand nu mai misca...

Negut
      E ok al nostru, am vazut o poza pe facebook

• FC Argeș Pitești Renan :

Kuksiks-lot
    Sincer, ma asteptam la mai mult din partea lui Kusksiks...dupa parerea mea e sub Sutalo. In rest echipa s-a miscat destul de bine, jucatorii sunt peste cei de anul trecut. Romanii au jucat destule minute in meciurile amicale si sigur se va vedea saptamana viitoare in Cupa. Sper sa trecem de Dinamo si sa incepem campionatul cu o victorie impotriva Craiovei!

kuksiks
      Probabil ca este si tinut f bine.antrenorul ar trebui sa profite..sa faca spatii pt ceilalti

Renan
      Kuksiks, rare ori a avut spatii de aruncari de la 3 puncte. O sa vedem ce va fi in meciurile oficiale. Am incredere in staff ul echipei

• FC Argeș Pitești Gabitzu01:

Kuksiks
      Asta tine si de abilitatea jucatorului de a-si crea spatii pt a arunca de 3 pct. Ganditi-va doar la Jovanovic cat alearga intr-un meci pt a-si crea aceste spatii . Daca esti lent, previzibil , sunt prea putine sanse de a avea aceste oportunitati ( asta , bineinteles, pe langa schemele care trebuiesc exersate la antrenamente prin care sa se creeze aceste spatii libere pt shooteri )