Tudor Gheorghe cel mai eficient jucător U 23 în ultima etapa

În cele patru meciuri disputate în cadrul etapei a șasea din LNBM - Grupa valorică A, au fost folosiți 19 jucători români care intra în categoria de vârstă sub 23 de ani.

În această etapă au fost folosiți 19 de jucători autohtoni sub 23 de ani, cu 3 mai puțin decât în etapa precedență. Nandor Kuti a revenit în angrenajul celor de la U-BT Cluj-Napoca și a contribuit activ la victoria echipei sale de pe terenul Craiovei, de asemenea Bogdan Popa pare să își fi găsit loc în rotația gândită de Dragan Petricevic, acesta a fost utilizat din nou peste 15 minute. Tudor Gheorghe a făcut un meci solid în partida cu Sibiu, însă partida prestația acestuia nu a fost suficientă ca BCM U Pitești să iasă din pasa proastă și din șocul demiterii lui Florin Nini. Dragoș Diculescu, Lucas Tohătan și Marcu Badiu continuă să fie piese importante în rotația echipelor lor, astfel toți tinerii jucători au adunat peste 22 de minute de joc.