Craiova controlează meciul și învinge la Miercurea Ciuc

24.02.2013

76 - 92
29-27, 19-23, 11-19, 20-23
  Statistica

Echipa antrenată de Andelko Mandic nu a făcut însă un galop de sănătate. Avantajul final de pe tabelă l-a construit treptat, sfert cu sfert. Craiova a marcat 67% dintre aruncările de 2 puncte încercate și 45% dintre cele de la mare distanță. Ciucul a avut, de asemenea, procentaje bune: 70% din interiorul semicercului și 39% din afara sa.

LeVar Seals a marcat 24 puncte pentru Craiova, iar Travis Bureau și Rade Dzambic câte 23. Bureau a terminat în double double, punctelor respective adăugându-le și 10 recuperări.

Franko Filipovic a fost cel mai bun marcator de la gazde, cu 21 puncte. Franjo Bubalo a avut 17, iar Marjdo Hajdic 11.

Miercurea Ciuc a început partida în forță. Grație a 8 puncte marcate de Harris, formația din județul Harghita s-a distanțat la 10 puncte, 13-3, după nici 2 minute de joc. Ciuc s-a menținut în avantaj pe tabelă încă două minute, până în momentul în care Craiova a reușiut un run de 11-0 și a preluat conducerea, 22 – 19. Gazdele termină în față primul sfert, 29 – 27.

Drăgușin, care a evoluat doar 11 minute în acest meci, egalează imediat după prima pauză, iar Seals și Bureau ajută Craiova să se distanțeze la 33 – 29. Franko Filipovic egalează la 33, iar acesta a fost ultimul moment al jocului în care Ciucul a fost la egalitate cu oapseții. Craiova a început să se distanțeze treptat, consolidânduți minut cu minut poziția de pe tabelă.

În urma acestui rezultat, Craiova ajunge la a 18-a victorie în actualul sezon al LNBM și ocupă în continuare poziția a doua a clasamentului. Ciuc a suferit a 20-a înfrângere și coboară o poziție în clasament, pe 15.

Etapa următoare, miercuri, Craiova va juca cu CSM București, iar Ciuc va întâlni BC Timișoara.