Maksim Sturanovic, nou record personal în LNBM

Andreea Vlase

28.05.2019

BCM U FC Argeș Pitești a dus lupta pentru locul 5 în joc decisiv după ce s-a impus acasă cu 95-69 în meciul doi cu SCM Timișoara. Maksim Sturanovic a fost cel mai eficient jucător de pe teren și și-a îmbunătățit recordul personal de puncte în campionatul românesc cu cele 22 înscrise pentru gazde. Alți cinci sportivi de la piteșteni și patru de la timișoreni au fost în double-digits.

Maksim Sturanovic a jucat 26:14 minute pentru BCM U FC Argeș Pitești în meciul doi al seriei pentru locul 5 în Liga Națională de Baschet Masculin. Pivotul și-a îmbunătățit recordurile personale de puncte (22) și eficiență (+30) în campionatul nostru. A încheiat partida cu 10 reușite din semicerc din 12 încercări (83%) și 2/2 de la linia de fault. A fost aproape de double-double cu 9 recuperări (5 ofensive/4 defensive) și a mai avut 2 mingi pierdute, o intercepție și 2 capace.

Precedentul său record personal în LNBM era de 19 puncte, într-un meci din prima fază a campionatului cu Dinamo Știința București. Pivotul piteștenilor a evoluat în 31 de meciuri în această ediție a LNBM, cu medii de 11,3 puncte, 6,3 recuperări, 0,5 pase decisive, 1,4 mingi pierdute și 1,2 capace în 25:11 minute, cu 14,1 eficiență medie.

De la BCM U FC Argeș Pitești au fost alți cinci jucători în double-digits. Maksim Korniienko a încheiat partida cu 15 puncte și 8 recuperări în 20:52 minute, cu +22 indice al eficienței. Tony Bishop a contribuit cu 14 puncte la victorie în 29:33 minute, plus 5 recuperări și 4 assist-uri, cu +15 eficiență. Mladen Jeremic a terminat meciul cu 12 puncte în 29:30 minute, 5 recuperări și 6 pase decisive, +17 eficiență. Jahii Carson a avut 10 puncte și 3 pase decisive în 27:14 minute, +11 eficiență, iar Tudor Gheorghe a înscris 10 puncte în 18:47 minute (2 recuperări, un assist), +6 eficiență.

De la timișoreni au fost patru jucători în double-digits. Sherwood Brown a marcat 16 puncte (3 recuperări, 1 assist) în 30 de minute (+14 eficiență), Cătălin Baciu a avut 12 puncte și 7 recuperări în 27:32 minute (+15 eficiență), Nikola Pesakovic a terminat cu 12 puncte, 6 recuperări și 7 assist-uri în 27:05 minute (+13 eficiență), iar Milos Komatina a înscris 10 puncte în 23:16 minute (+10 indice al eficienței).

Meciul decisiv pentru locul 5 se dispută joi, de la ora 19:00, la Timișoara.

*foto: BCM U FC Argeș Pitești facebook