Marko Cergic, primul transfer de la CSM VSKC Miercurea Ciuc pentru sezonul 2019/2020

Andreea Vlase

05.08.2019

CSM VSKC Miercurea Ciuc a anunțat numele a 10 jucători pe care se va baza în sezonul viitor. 9 dintre aceștia au evoluat la echipă și în stagiunea precedentă, dintre care patru sunt U23. Dintre stranieri rămâne fundașul sloven Matevz Magusar, căruia i se alătură compatriotul Marko Cergic.

Formația din Miercurea Ciuc a terminat pe locul 15 precedenta ediție a Ligii Naționale de Baschet Masculin, pe care a început-o în a treia grupă valorică. Ciucanii au fost pe 7 în grupa C, cu 25 de puncte după 7 victorii și 11 înfrângeri. În faza a doua a sezonului regulat au fost pe 5 în Grupa Albastră, cu 40 de puncte și un bilanț de 12 victorii și 16 înfrângeri (s-a intrat cu puncte din faza anterioară). Elevii lui Botond Laszlofy au jucat pentru locurile 9-16, pierzând cu 0-2 în primele două tururi și câștigând cu 2-0 lupta pentru locul 15 cu CSM 2007 Focșani.

9 jucători din lotul de sezonul trecut au fost anunțați și pentru sezonul următor. Pe pagina de facebook a clubului a fost postată o listă cu 10 nume, lăsând deschise pozițiile 11 și 12. Iată lista celor care rămân din sezonul trecut, sortați în ordinea mediei de puncte din campionatul precedent:

Matevz Magusar – sloven de 29 de ani, fundaș, 1,85 înălțime. A jucat în 34 de meciuri, cu medii de 13,1 puncte, 4,3 recuperări, 5,4 assist-uri, 14,4 eficiență în 36 de minute.

Adrian Movileanu – 25 de ani, extremă, 1,96 înălțime. A intrat în 29 de meciuri de campionat, cu medii de 10,6 puncte, 2,5 recuperări, 1,4 asisst-uri, 9 eficiență în 30:51 minute.

Medgyesy Robert – 23 de ani, fundaș/extremă, 1,93 înălțime. A jucat doar 2 meciuri la începutul campionatul pentru ciucani, cu 7,5 puncte, 1,5 recuperări și 5 eficiență în 16:11 minute. S-a accidentat la piciorul drept și nu a mai jucat din octombrie.

Olariu Raul – 26 de ani, extremă, 1,95 înălțime. A intrat în 34 de meciuri, cu medii de 5,6 puncte, 3,8 recuperări, 1,5 assist-uri și 7,8 eficiență în 18:33 minute.

Mátyás Lokodi –32 de ani, fundaș,1,88 înălțime. A jucat în 24 de meciuri, cu medii de 3,3 puncte, 1,8 recuperări și 3 eficiență în 13:27 minute.

Arnold László –21 de ani, fundaș, 1,84 înălțime. Are un bilanț de 33 de meciuri, 2,9 ppg, 1,2 recuperări cu 2,2 eficiență în 19:30 minute.

Formația ciucană păstrează și trei jucători sub 20 de ani în lot. László Botond (19 ani) a jucat în 34 de meciuri, cu 2,5 ppg, 0,9 recuperări și 2,5 eficiență în 12:09 minute. Zerkula Zoltán (17 ani) a bifat 14 meciuri în campionat, cu medie de 0,4 puncte în 5:35 minute. László Tamás (18 ani) a intrat în 10 meciuri, 0,3 ppg în 2:17 minute.

Al 10-lea pe lista celor de la CSM VSKC este slovenul Marko Cergic. Acesta va împlini 24 de ani la finalul lunii octombrie, are 2,03 metri și poate evolua pe cele două posturi de sub panou. A jucat în ultimul sezon pentru GD Hrastnik Zasavlje, în liga a doua slovenă. Conform statisticilor de pe eurobasket.com, a evoluat în 24 de meciuri din campionat, cu medii de 12,7 puncte, 4,9 recuperări, 0,9 assist-uri și 1,2 turnovers în 25.5 minute. A mai jucat la nivel de colegiu pentru Augusta (2015) și a mai jucat în țara natală pentru Plama Pur și LTH Castings.

Botond Laszlofy rămâne în continuare pe banca echipei. CSM VSKC Miercurea Ciuc va începe sezonul cu dubla din primul tur al Cupei României, cu CSM Mediaș. Turul va fi la Miercurea Ciuc în 5 octombrie, iar returul va avea loc în 9 octombrie. Ciucanii vor evolua în grupa B în prima fază a campionatului pe care îl încep acasă, cu CSM Târgu Mureș, pe 12 octombrie.

*foto: facebook VSK Csíkszereda - CSM Miercurea Ciuc