Analiză Instat privind noua generație de jucători U23 care au evoluat la Memorialul Tordai

După ce generația 1997 (campioană europeană U20 – divizia B în 2017) „a îmbătrânit” și nu mai este eligibilă pentru regula U23, rotația celor mai importante echipe din LNBM va trebui umplută cu jucători născuți „cel târziu” la 1 ianuarie 1998.

În acest sens, Memorialul Elemer Tordai a oferit un preview pentru rotațiile care vor fi folosite în sezonul viitor de patru dintre cele mai bune echipe din LNBM. Este vorba de U-BT Cluj, CSU Sibiu, Dinamo Știința București și CSO Voluntari.

În cele ce urmează, vă prezentam statistica jucătorilor U23 de la turneul din Sibiu.

CSO Voluntari

vs U-BT Cluj (95-87)

Tudor Gîrbea – 31:16 minute, 10 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă, 4/5 din acțiune, 2/3 la 3 puncte

Marcu Badiu – 13:43 minute, o pasă decisivă, o recuperări, 0/3 din acțiune.

vs Dinamo București (93-89)

Marcu Badiu – 30:53 minute, 8 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, 1/3 din acțiune, 6/7 de la libere

Tudor Gîrbea – 09:06 minute, o recuperare, 0/1 din acțiune

Compania InStat arată că în meciul contra celor de la U-BT Cluj, Tudor Gîrbea a avut cel mai bun raport între offensive și defensive rating (puncte marcate respectiv primite per 100 de posesii). Astfel, Gîrbea a avut un excelent 117,5 offensive rating contra clujenilor și un foarte bun 96,8 în apărare, pentru +20,7 per total. Asta în timp ce Marcu Badiu a avut o diferență de +18,8 în partida cu Dinamo, al doilea cel mai bun „net rating” după cel al veteranului Zarko Djuric. Interesant este că cei doi au fost folosiți fiecare câte 30 de minute într-una dintre partide, scenariu care se va repeta în funcție de adversar în LNBM și Cupa României.

Dinamo București

vs CSU Sibiu (77-74)

Andrei Calenic – 19:50, 4 recuperări, 2 intercepții, o pasă decisivă, 0/8 din acțiune

Anatasios Zetos – 09:32 minute, 2 puncte, 1/4 din acțiune

Ionuț Berceanu – 07:56 minute, 6 puncte, 2 recuperări, un capac, 3/3 din acțiune

vs CSO Voluntari (89-93)

Anastasis Zetos – 24:36 minute, 11 puncte, o recuperare, 5/8 din acțiune

Andrei Calenic – 18:56 minute, 4 puncte, 4 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție, 2/5 din acțiune

Ionuț Berceanu – 09:19 minute, 4 puncte, o recuperare, 2/2 din acțiune

Octavian Ilie – 00:28 de minute

Potrivit InStat, Ionuț Berceanu a avut 4/4 în acțiunile în care a coborât spre inel pe acțiuni de pick & roll în cele două partide. Celălalt coș al tânărului pivot a venit pe tranziție. După trei sezoane în care a jucat sporadic la SCM U Craiova, Berceanu pare a fi decis să acumuleze cât mai multe minute în rotația lui Constantinides, iar prestația lui la Elemer Tordai ar putea să îi ofere tot mai multe oportunități.

U-BT Cluj

vs CSO Voluntari (87-95)

David Vida – 31:38 minute, 2 puncte, 1/6 din acțiune.

Tudor Șomăcescu – 22:06 minute, 3 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă, 1/6 din acțiune.

Ștefan Grasu – 13:15 minute, 2 puncte, 1/4 din acțiune.

vs CSU Sibiu (83-75)

Ștefan Grasu – 21:34 minute, 4 puncte, 4 pase decisive, 1/4 din acțiune, 1/2 de la libere

David Vida – 13:17 minute, 2 puncte, 3 recuperări, 0/3 din acțiune, 2/2 de la libere

Dragoș Lungu – 08:56 minute, 2 puncte, 1/4 din acțiune

Tudor Șomăcescu – 04:24 minute, o pasă decisivă, o intercepție

Modibo Diaby – 00:21 minute, un capac.

Interesant este că în spatele lui David Vida (născut în 1999), restul jucătorilor U23 au cel mult 17 ani (Ștefan Grasu – 2003). Rămâne de văzut, așadar, cine se va impune ca o a doua opțiune în rotația lui Mihai Silvășan. Atât Grasu cât și Tudor Șomăcescu sau Dragoș Lungu au arătat că nu le este frică să „își dea coate” cu seniorii.

CSU Sibiu

vs Dinamo București (74-77)

Lucas Tohătan – 21:55 minute, un punct, 3 pase decisive, o recuperare, 0/4 din acțiune

Anton Rotaru – 14:55 minute, o recuperare, o pasă decisivă, 0/4 din acțiune

Aurelian Gavriloaia – 09:47 minute

vs. U-BT Cluj (75-83)

Lucas Tohătan – 30:05 minute, 16 puncte, 3 pase decisive, 5 intercepții, 6/12 din acțiune, 3/6 de la 3 puncte

Anton Rotaru – 22:07 minute, 4 puncte, 4 pase decisive, o intercepție, 1/4 din acțiune, 1/2 la libere

Bogdan Bădițăscu – 01:05 minute.

Toni Rotaru, cel mai bun defender de pe terenul Sibiului? Probabil că nu, dar Instat arată că tănârul jucător adus de Sibiu de la Cluj a avut niște cifre excelente în apărare în cele două meciuri de la Memorial. Astfel, în partida cu Dinamo a avut un defensive rating de 54,1!, în timp ce în meciul cu U-BT Cluj indicele de puncte încasate de echipa sa per 100 de posesii a fost la 82. Poate că nu spune prea multe acest lucru, dar minutele la seniori ți le câștigi în defensivă. Iar Rotaru pare a fi pe un drum bun în acest sens.

Reamintim că regula U23 a fost păstrată și în sezonul 2020/2021. În LNBM echipele vor fi nevoite să păstreze un jucător U23 în prima repriză, în timp ce în Cupa României vor juca doi români pe toata durata partidei, dintre care unul să fie eligibil regulii.